Eskişehir’de Siyanür Barajı Kuruluyor

TMSF’ye ait Koza Altın İşletmeleri’nin yaşam alanlarının dibine yapmak istediği Siyanürlü Atık Barajı için ÇED raporu onaylandı.

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde TMSF’ye bağlı kayyum yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri’nin Kaymaz ve Karakaya köyleri arasına ikinci siyanürlü atık barajı yapımına başladığı bildirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çevre Derneği halkın desteğiyle yazılı itirazda bulunmuştu. Ancak Çevre Bakanlığı tarafından ÇED Raporu onaylandı.

Nüfusu bin 500 olan Kaymaz ve Karakaya mahallelerinin ortasına yaklaşık 40 hektar mera alanına inşa edilecek atık barajı 1 milyon 750 bin metreküp hacme sahip olacak.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, baraj yapımı için “Altını ayıklarken siyanür ile birlikte kurşun, kadmiyum çinko bakır ve cıva gibi zehirli ağır metaller doğaya karışacak ve geri dönüşü olmayan çevre felaketleri doğacak. 40 hektar mera alanı yok olacak. Hayvancılık yapılamayacak. İçme ve kullanma suları kaynakları ve rezervleri tehlikeye girecek. Kaymaz’da fay hattı geçtiği için olası bir depremde bu barajlarda taşma, çökme ve yarılma ihtimali çok büyük” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.