Eşsiz Bir Harem Binası Hawa Mahal

Dünyadaki en ilginç yapılardan bir tanesi de, Hindistan’ın Jaipur şehrinde bulunuyor. Bu yapı, esasen, kiremit rengindedir. Hawa Mahal olarak isimlendirilen bu bina, aynı zamanda, ilginç mimarisi ile dikkat çekiyor. Aslında şehir sarayının bir uzantı bölümüdür bu bina.

403549_10150770654053347_2133405920_n
”Rüzgar Sarayı” anlamına gelen Hawa Mahal, ilginç mimarisi ile dikkat çekiyor. Fotograf: Ozan Bugdaycı / The Epochtimes Türkiye

Binanın yapılış amacı, saray kadınlarını hayattan koparmamaktır. O zamanlar saray kadınları dışarı çıkamıyorlardı. Sarayın koridorlarından geçerek bu binaya geliyor ve sokak yaşamını, bayram seramonilerini ve askeri geçitleri izleyebiliyorlardı.

Binanın bir diğer özelliği de yarattığı esintidir. Jaipur yazın çok sıcak olur. Binanın pencereleri çok ızgaralı olduğu için hem kadınlar dışarıdan görünmüyorlardı hem de sıcak hava dönüşerek bir rüzgar yaratıyordu. O yüzden ismi ‘‘Hawa Mahal’’ yani Rüzgar Sarayı olmuştur.

Ayrıca sarayın elit kesimleri de yazın buraya gelerek sıcaktan kurtuluyorlardı. Pembe ve kırmızı kum taşından yapılmış olan yapı, kesinlikle sabah ziyaret edilmeli. Yapı doğu’ya doğru baktığı için, sabah güneşini doğrudan alıyor ve tüm güzelliği ve de rengi ile mükemmel bir görüntü sunuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.