Eve Ayakkabıyla Girmek Doğru mu?

Bran Sodre / Pexels

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan çoğu insan için, dışarıdan geldiklerinde ayakkabılarını çıkarmadan evin içinde dolaşmak tamamen normaldir. Avrupa’dan Asya’ya kadar çoğu toplum için bu rahatsız edici, nezaketsiz bir davranıştır ve hijyenik değildir. Peki, bilim dışarı ayakkabılarıyla evde dolaşılması hakkında ne diyor?

Sadece bir çift ayakkabı mı, yoksa dahası mı var? (Kelly Sikkema / Unsplash)

Herhangi bir laboratuvar testi yapmadan bile, profesyonel bir araştırmacı pek çok kişinin karşılaştığı sokakların, kaldırımların, parkların, oyun alanlarının ve toplu taşıma araçlarının en azından temiz olmadığını söyleyebilir. Ama ne kadar kirli olduklarını ve bu pisliğin ne kadarını evinize soktuğunuzu öğrenince, bu konuyu tekrar düşüneceksiniz.

2017’de Inside Edition, bir evin nasıl temiz tutulacağı hakkında yayın yapan Good Housekeeping’in baş editörü Meaghan Murphy ile bazı testler yaptı. Murphy ve Inside Edition’dan Lisa Guerrero New York sokaklarında dolaşırken, eve girdiklerinde ayakkabılarını çıkarmaları için birçok iyi sebep buldular.

Çöp, çürüyen yiyecekler ve hatta idrar ve kusmuk – bunların hepsi yollarına çıktı. İnsanların farkında olmadan insan atıklarının üzerinde yürüdüklerini görünce Murphy, “10 üzerinden 10!” diye bağırdı. Murphy sokaklardaki bütün çöpleri gördükten sonra şöyle söyledi: “İşte bu, işte orada, insanların evime geldiklerinde ayakkabılarını çıkarmalarını istememin nedeni… Çünkü bunları oturma odamda istemiyorum.”

Murphy ve çocuklarının ayakkabıları laboratuvarda incelendiğinde, ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek bazı türler de dahil olmak üzere, çok sayıda mantar ve bakteri bulundu. Kendi ayakkabılarından daha çok, çocuklarının sadece bir haftadır giydikleri ayakkabılarında bulunanları görünce endişeye kapıldı.

Üzerine bastığınız her şey, sizinle birlikte eve gelir (Banter Snaps / Unsplash)

Minnesota Üniversitesinden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Nidhi Ghildayal, Bustle Magazine’e, “Ayakkabılarda bulunan bakteriler, çeşitli şiddetlerde hastalıklara neden olabilir” dedi. Yürüyüş veya parkta oyun için köpeklerini yanına alan hayvan sahiplerinin, dışkı toplama malzemesi getirmeleri gerekir.

Ayakkabınızın köpek parkından alabileceklerinin yanı sıra, halka açık bir tuvalete gitmek kadar basit bir eylem bile evinize bir sürü patojen getirebilir. 2008 yılında Arizona Üniversitesi tarafından yapılan şok edici bir araştırma, ayakkabıların yüzde 96’sının “dışkı maddesiyle sık temas etmiş” gibi bakteri içerdiğini göstermiştir.

Dışarıdan gelen bakteriler içeride sizi ve sevdiklerinizi hasta edebilir (rawpixel.com / Pexels)

Raporu yazan mikrobiyologlardan biri olan Dr. Charles Gerba şu açıklamayı yaptı: “Çalışmamız aynı zamanda bakterilerin, ayakkabılara bulaştıktan sonra evinize veya kişisel alanınıza kadar uzak mesafelere kadar izlenebileceğini gösterdi.” Problemlerin tek kaynağı tuvaletler değil.

Yazan: Robert Jay Watson, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.