Everest Maratonu’na Katılacak İlk Türk

Dünyanın en zor ve en yüksek maratonu Everest’e Türkiye’den ilk kez sunucu yazar Ece Vahapoğlu katılacak.

Aynı zamanda lisanslı atlet olan Vahapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Herkes İçin Spor Federasyonu’nun destekleriyle 7 saat boyunca Everest’te 4 bin 571 metre rakımdan 3 bin 440 metreye 21 kilometre koşacak.
Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Başkanı Yasin Bölükbaşı, sporu Türkiye’de toplumun bütün kesimlerine yayarken, dünyada da Türk bayrağını zirvelere taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Everest Maratonu’nun Guiness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en yüksek maratonu olarak yer aldığını vurgulayan Bölükbaşı, maratonun uluslararası yüksek irtifa macera spor etkinliği olduğunu kaydetti.

Bölükbaşı: “İlk kez Türk Bayrağımızı dalgalandıracağız”

Şu ana kadar Evererst Maratonu’na Türkiye’den bir sporcunun katılmadığını vurgulayan Bölükbaşı, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Herkes İçin Spor Federasyonu destekleriyle sunucu yazar Ece Vahapoğlu, Everest’te 21 kilometre yarı maraton koşacak. Everest Maratonu’nda şu ana kadar Türk Bayrağımız dalgalanmamış. Bu katılımla ilk kez Türk Bayrağımızı dalgalandıracağız” diye konuştu.

29 Mayıs 1953’te Everest’e çıkan ilk kişiler anısına 2003’den beri maratonun her yıl 29 Mayıs’ta yapıldığını vurgulayan Yasin Bölükbaşı, “Sporcumuz 14 Mayıs – 3 Haziran 2017 tarihleri arasında 21 gün Nepal’de kalacak. Everest’te yüksek rakıma, az oksijene ve düşük hava basıncına alışmak ve yokuş yukarı yürüyüşlerle yüksekliğe çıkmak için uzun süre dağda kalınması gerekiyor. Günde 5 saat yürüyüş yapılacak. 5 bin 364 metredeki Everest Ana Kampı’na kadar çıktıktan sonra yarış günü durmaksızın koşulacak. Parkurunda en yüksek irtifaya ulaşılan yarış olma özelliğine sahip bu yarışta üç kategori var.

Ece Vahapoğlu zorlu parkurda 21K yani yarı maraton koşacak.Organizasyona her yıl dünyadan 30’u kadın olmak üzere yaklaşık 100 sporsever katılıyor. Bu sene 34 ülkeden 160 sporcunun katılacağı yarışın yarı maraton kategorisine sadece 9 kişi katılıyor. Hazırlık da, yarış da çok zorlu bir süreç. Ece Vahapoğlu’nun koşacağı Yarı Maraton, 4 bin 571 metre rakımdan 3 bin 440 metreye 6-7 saat sürecek 21 kilometre koşuyu kapsıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.