Facebook, Avustralya’nın Paylaşımlarını Durdurdu

Facebook, Avustralya hükümetinin planladığı yeni medya yasasına tepki olarak platform üzerinden haber içeriği paylaşımını durdurdu. 

Avustralyalılar bu sabah uyandıklarında Facebook sayfalarındaki içerik akışının boş olduğunu fark ettiler. 

Facebook, Avustralya hükümetinin planladığı yeni medya yasasına tepki olarak haber paylaşma özelliğini bloke etti.

Hazırlanan yeni medya tasarısına göre Google ve Facebook, haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine para ödemek zorunda kalacak. İnternet şirketlerinin görüşü ise bu tasarının hayata geçirilmeyeceği yönünde.

Facebook’tan yapılan açıklamada yasa tasarısının internet platformları ile içeriğini paylaştıkları yayın evleri arasındaki ilişkiyi temelden yanlış yorumladığı belirtilerek “Bu durum bizi zor bir seçimle karşı karşıya bırakıyor. Bu ilişkinin gerçekliklerini yanlış değerlendiren bir yasaya uymaya çalışmak ya da Avustralya’daki hizmetlerimizde haber içeriklerine artık yer vermemek. İstemeyerek de olsa ikincisinde karar kıldık” denildi.

Facebook’un kararı sonrasında Avustralya polisi, itfaiye ve hükümet kurumlarına ait bazı sayfalar da bloke edildi. Erişilemeyen sayfalar arasında Covid19 ile ilgili önemli güncel bilgilerin paylaşıldığı sağlık kurumları da yer aldı. Facebook bir süre sonra yaptığı açıklamada bu durumun yanlışlıkla meydana geldiğini belirterek hesaplara erişimin yeniden sağlandığını bildirdi.

Ocak ayında Senato’da yapılan görüşmelere katılan Facebook temsilcisi, yasanın geçmesi halinde haber içeriği paylaşımlarını durdurma, Google temsilcisi de Avustralya’daki arama motorunu kapatma tehdidinde bulunmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.