“Facebook Gizlilik Odaklı Olacak”

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’u gizlilik odaklı bir platform haline dönüştüreceğini açıkladı.

Zuckerberg, yaklaşık bir yıl önce, kullanıcı bilgilerinin izinsiz paylaşılmasıyla ilgili mahkemelik olmuş, büyük bir skandal olmuştu.

Bunun üzerine Zuckerberg, Facebook’u gizliliği koruma, şifreli mesajlaşma ve güvenli veri depolama çerçevesinde şekillendirmek istediğini belirtti.

 “özel hayat ve ifade özgürlüğü gibi insan hakları konusunda kötü sicili olan ülkelerde hassas verileri depolamayacağı” da kaydedilen yazılı açıklamada, “Bu prensibi savunmak, hizmetlerimizin bazı ülkelerde bloke edilmesi ya da başka ülkelerde yakın bir zaman içerisinde hizmet vermeye başlayamamamız anlamına gelebilir. Bu bedeli ödemeye hazırız” denildi.

Facebook için öngördüğü bu vizyonu ne zaman uygulamaya sokacağı konusunda kesin bir tarih vermeyen Zuckerberg, “birkaç yıl içinde” demekle yetindi.

Facebook, kullanıcı verilerini şirketlere satmak, bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek, telefonlarına sosyal medya platformunun uygulamasını yükleyen kişilerin cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmakla suçlanmıştı.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.