Facebook Kurucusu Zuckerberg Açıklamada Bulundu

Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg, şirketin 50 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgilerin dışarı sızmasıyla ilgili resmi açıklama yaptı.

1.5 milyardan fazla üyesiyle dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu, 33 yaşındaki girişimci Mark Zuckerberg, 50 milyon kullanıcı profiline ait verilerin Cambridge Analytica veri şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıkması üzerine hata yaptığını söyledi.

Londra merkezli şirketin, Alexandr Kogan adlı akademisyen tarafından tasarlanan ve Facebook’ta kişisel bilgilerin sorulduğu bir form aracılığıyla milyonlarca kişinin verilerini topladığı ifşa edilirken, şirketin bu verileri 2016’daki ABD başkanlık seçimlerinde ve Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumunda da etkili olmak için kullanıldığı kaydedilmişti.

Zuckerberg, Facebook’ta yaptığı yazılı açıklamada, yaptığı hatanın,  kullanıcı verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirterek, kullanıcı verilerinin koruma sorumluluklarının olduğunu, bunu da yapamıyorsa kullanıcılarını hak etmediğini söyledi. “Tam olarak ne olduğunu anlamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini inceliyordum. Buna engel olmak için gerekli adımlar yıllar önce yapılmıştı. Ama yine de hata yaptık.” şeklinde açıklamada bulundu.

Facebook içi uygulama geliştiricilerinin kullanıcı verilerinin izinsiz şekilde elde edilmesini engellemek için bir dizi önlem aldıklarını belirten Zuckerberg, önümüzdeki ay tüm kullanıcılara indirdikleri uygulamanın hangi kişisel bilgilere erişebileceğini gösteren bir aracı haber akışına ekleyeceğini söyleyerek, dışarıdan uygulama geliştiren yazılımcıların kişisel verilere olan erişim yollarını kısıtlayacağını ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.