Facebook’un Kurucusu Çin Pazarına Girmek İçin Her Yolu Deniyor

Erik Crouch, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’i Çin Komünist Partisi'nin bir hayranı olarak resmetti. (Fotoğraf: Thatsmags.com ekran görüntüsü)
Erik Crouch, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i Çin Komünist Partisi’nin bir hayranı olarak resmetti. (Fotoğraf: Thatsmags.com ekran görüntüsü)

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg kendisini Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in hayranı olarak göstermeye çalışıyor. Bu durum  özgür medyayı dehşete  düşürüyor. Medya, onun hakkında ‘Komünist olmasına az kaldı’ diye başlık atıyor.

Facebook Çin’de yasak olan sitelerden biri. 2009 yılından bu yana Zuckerberg bu durumu değiştirmek için çok çaba sarfediyor.

Çin devlet medyası geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf yayınladı ve bu fotoğrafta Mark Zuckerberg bir ofiste Çin’in internet ve sansür şefi Lu Wei ile birlikte yer alıyor. Ayrıca, fotoğrafta bir masanın üzerinde devlet başkanı Xi Jinping’in en son çıkan kitabı da gösteriliyor.

Eylül ayında yayınlanan 500 sayfalık kitap Xi’nin yaptığı konuşmaları içeriyor. Dünya çapında 9 dilde yayınlanan ve PR kampanyasının bir parçası olan bu kitap Xi Jingping’i Mao’dan sonra Çin’in en güçlü lideri olarak gösteriyor.  Asıl skandal ise Mark Zuckerberg’in kendi personeline bu kitabı tavsiye etmesi oldu.

Çinli insan hakları savunucusu Hu Jia, Guardian’a şunları söyledi:”Zuckerberg imajını lekeliyor. Aktivistler ise ‘hayal kırıklığı ve öfke’ ile Facebook kurucusuna tepki yağdırıyor. O Facebook imparatorluğunun kurucusu ve bir internet dehası fakat siyasi anlayışı 30 yaşındaki adamın değil bir 3 yaşındaki çocuğun anlayışı ile eşdeğer.”

Hu, konuşmasının devamında Zuckerberg’in Çin ve Xi Jinping hakkında hiçbir şey bilmediğini iddia etti ve ekledi “O belki Çince öğreniyor ama internet ve sosyal medyanın en büyük düşmanının Komünist Parti, Xi Jingping ve Lu Wei olduğunu bilmiyor.”

Çin’in sansürden sorumlu şefinin Facebook’ta ne işi var?

Çin’in internet ve sansür şefi Lu Wei, ülkede tahmini 632 milyon internet kullanıcısının erişiminden sorumlu. Hangi şirketlerin çevrimiçi olacağı ve içeriği hakkındaki kararları Lu Wei veriyor.

Lu Wei, son zamanlarda Kaliforniya’da Facebook merkezini ziyaret etti ve Zuckerberg ile bir fotoğraf çektirdi.

Ekim ayında Lu, Facebook gibi sitelere yönelik Çin’in sansür politikasını savundu. Lu’nun Telegraph’ta yayınlanan şu sözleri dikkat çekti: “Çin her zaman çok misafirperver olmuştur. Fakat evimize kimi almak istediğimizi kendimiz seçeriz. Ben Facebook Çin’e girebilir veya giremez demiyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.