“Çin’in Organ Toplama Uygulaması Üzerine Yaptığı Duyuru Yalnızca Bir Manevra”

2014-12-11-faluninfo

Falun Dafa Bilgi Merkezi (FDIC), Çin hükümetinin idam mahkumlarından organ toplama uygulamasını sonlandıracağına dair duyurusunu, günden güne büyüyen uluslararası eleştirileri azaltmak için kullanılan bir propaganda taktiği olarak nitelendirdi. Ayrıca yapılan duyuru, Çin’de toplanan organların büyük çoğunluğunun başta Falun Gong uygulayıcıları olmak üzere öldürülen vicdan mahkumlarından alındığını yok saymaktadır.

Uluslararası toplum on yıldan fazla bir süredir Çin’in idam mahkumlarından organ toplama uygulamasını kınamaktadır. Falun Gong uygulayıcıları ve diğer vicdan mahkumlarının organları için öldürüldüğüne dair raporlar ilk olarak 2006 yılında su yüzüne çıktı. Daha fazla kanıtın ortaya çıkması ile uluslararası toplum Çin’e daha fazla baskı yapmaya başladı.

6 Kasım 2014 tarihinde, Kanada Parlamentosunun İnsan Hakları Üzerine Uluslararası Alt Komitesi, Çin’deki zorla organ toplama uygulamasını kınayan bir kararı kabul etti. Benzer bir kararda K.Kararı 281, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti kanadının geniş desteği ile 246 ortak sponsora ulaştı. Avrupa Parlamentosu, 2013 yılının Aralık ayında Çin’deki zorla organ toplama uygulamasının sona erdirilmesi için bir kararı kabul etti ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC) de 19 Mart 2014 tarihinde, bu AB Kararını onayladı.

Çin’in devlet medyası tarafından 4 Aralık Perşembe günü yapılan duyuru, 2007 yılına kadar uzanan benzer bir dizi duyurunun sonuncusu oldu ve bugüne kadar hiçbiri, tüyler ürpertici bir suç olan mahkumlardan organ toplama uygulamasını değiştirmedi.

Büyük Hikaye: Söylenenler Olmadı

Duyuru, Çin’deki organ nakli sektörü için organların toplanması amacıyla on binlere vicdan mahkumunun öldürüldüğü iddiasını gideremez.

Bir kadının, çalıştığı hastanede 4.000’den fazla Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğünü ifşa etmesi üzerine, araştırma başlatılmıştı. Yapılan araştırmalar sonucu insanların Çinli yetkililer gözetiminde organları için sistematik bir şekilde öldürüldüğüne dair hazırlanan raporlar ilk kez 2006 yılının Mart ayında ortaya çıktı. Bundan bir hafta sonra, Çinli askeri hastane doktoru, kadının ifadesini doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda bu tür vahşetin ülke genelindeki 36 farklı toplama kampında gerçekleştirildiğini de iddia etti.

Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski Sekreteri David Kilgour ve ünlü insan hakları avukatı David Matas, 2006 yılının Temmuz ayında, konuyla ilgili olarak 140 sayfalık bir rapor yayınladılar. Rapor, “iddiaların doğru olduğu üzücü sonuca vardık” sözleri ile konuya dikkat çekti. Daha sonra konuyla ilgili iki kitap daha yayınlandı: 2009 yılında Kanlı Kampanya: Çin’deki Falun Gong Uygulayıcılarından Organ Toplama ve 2012 yılında Devlet Organları: Çin’deki Nakil İhlalleri. Her iki kitap da, on binlerce Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğünü teyit ediyor.

Çin’deki organ toplama uygulaması üzerine uzman ve bağımsız araştırmacı Ethan Gutmann da 2014 yılında Katliam: Kitle Cinayetleri, Organ Toplama ve Çin’in Muhalif Sorununa Gizli Çözümü başlığıyla konuyla ilgili üçüncü bir kitabı yayınlamış oldu. Gutmann’ın tahminine göre, 65,000 Falun Gong uygulayıcısı organları için öldürüldü.

Falun Dafa Bilgi Merkezi, konuyla ilgili ayrıntılı bir soruşturma yapılabilmesi için bağımsız araştırmacıların Çin’e girişine izin verilmesi ve bu suçun sorumlularının adalete teslim edilmesi çağrısında bulunmaktadır. Merkez aynı zamanda, Batı medyasına hikayeyi kapsamlı şekilde yayınlamasını ve sadece boş sözlere güvenerek Çin rejimini takip etmemesi çağrısında bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.