Falun Dafa Uygulayıcıları Mersin’de Etkinlik Düzenlediler

Falun Dafa uygulayıcıları Mersin’de bir araya toplanarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında bir haftalık etkinlik programı gerçekleştirdiler.

Zihin ve beden gelişimi için uygulanan bir meditasyon uygulamasını yapan Falun Dafa uygulayıcıları, Mersin’in Cumhuriyet Gösteri Merkezi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlediler. Bir haftalık etkinliğe katılabilmek için Mersin dışındaki uygulayıcılar da orada bulundu.

Festivalde uygulayıcıların bulunduğu stant renkli görüntülere neden oldu. Uygulayıcıların astığı renkli pankartlar, bilgilendirici materyaller, renkli origami çiçekleri ve insanlarla kurduğu samimi diyalogları ile insanların ilgisini çektiler. Pandemi nedeniyle festivalin kalabalık olmamasına rağmen, stantla ilgilenen insanlar, uygulayıcılardan detaylı bilgi edinebilme şansına sahip oldu ve egzersizleri huzurlu bir şekilde öğrenebildiler.

17-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 5 gün süren etkinlikye uygulayıcılar sahneye çıktı ve festivale katılanların eşliğinde egzersiz tanıtımı yaptılar.

Falun Dafa uygulayıcıları sahnede egzersiz tanıtımı yapıyor. (Epoch Times)
Festival katılımcıları sahnedeki uygulayıcılarla Falun Dafa’nın 5 takım egzersizini yapıyor. (Epoch Times)

Mersin’in yerel gazetesinin ön sayfasında etkinliğin haberi yer aldı.

Uygulayıcılar, vatandaşlara Çin hükümetinin Falun Dafa (Falun Gong olarak da bilinir) uygulayıcılarına karşı gerçekleştirdiği zulümden de bahsettiler. Çİn Komünist Partisi’nin zulmü durdurması adına başlatılan imza kampanyasına pek çok kişi imza bıraktı.

Falun Dafa Nedir?

Falun Dafa, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerine dayanan, beden ve zihin gelişimine yönelik yüksek seviyeli bir meditasyon uygulamasıdır. Uygulama ücretsizdir ve herhangi bir üyelik de gerektirmemektedir.

Falun Dafa Çin’de Zulüm Görüyor

Çin’de hızla halka yayılmaya başlayan Falun Gong uygulaması, 1999 yılında 100 milyon kişinin uygulamaya başlamasıyla, Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin dikkatini çekti. Milyonlarca kişinin sokaklarda düzenli şekilde aynı meditasyonu uygulaması ve bu nüfusun ÇKP üye sayısını aşması bir tehdit olarak algılandı.

1999 yılında dönemin devlet başkanı Jiang Zemin tarafından uygulamaya yasaklama emri verildi. Emrin hemen ardından karalama kampanyaları başlatıldı ve Falun Dafa’nın yok edilmesi istendi.

Uygulayıcıların herhangi bir suç kaydı olmamasına rağmen aniden evlerine baskın düzenlendi ve bir gecede binlerce kişi hapislere atıldı.

Aynı zamanda uygulayıcıların organ kalitelerinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı için, devlet hastaneleri tarafından organ naklinde yoğun talep görmektedir. Çin Komünist Partisi tarafından toplama kamplarında hapsedilen uygulayıcıların; rızası olmadan organları alınmakta ve devlet hastanelerine yüksek meblağlara satılmaktadır.

Hapislerde uygulanan ağır işkenceler sonucu bugüne kadar 4476 kişinin ölümü kanıtlanmıştır ancak Kanada insan Hakları Avukatı David Matas gibi çeşitli ülkelerdeki İnsan Hakları Avukatları ve işkence kamplarına tanık olan insanlar ölümlerin akıl almaz şekilde fazla olduğunu savunmaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.