Falun Gong Davasını Takip Eden Çinli Avukat Dövüldü ve Müvekkiline Erişimi Engellendi

Avukat Cheng Hai (Ed Jones/AFP/Getty Images)
Avukat Cheng Hai (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Bejing’li Cheng Hai ve Chongqing’den Tang Tianhao adlı iki avukat 15 Ağustos tarihinde davalarına baktıkları Falun Dafa uygulayıcılarını görmek için Dalian cezaevine gittiklerinde görevli gardiyanlar görüşmelerine izin vermedi. Ayrıca avukatlardan Cheng Hai saldırıya uğradı. Falun Dafa uygulayıcılarının tutuklanma sebebi ise hiç bir kanuni gerekçeye dayanmamaktadır.

Görevliler, Zhongshan Bölge Mahkemesinin aldığı karara göre görüşmenin yasaklandığını söyledi, daha sonra ise amirlerinden emir aldıklarını söyledi. İnsan hakları savunucularının verdiği bilgiye göre Cheng müvekkilini görmekte ısrar edince polisin saldırısına uğradı.

Cheng ve Tang olayı cezaevi müdürüne anlatmayı defalarca denemesine rağmen her seferinde müdürün orada olmadığı cevabıyla karşılaştılar.

Cheng, Falun Gong davası sebebi ile daha önce 3 kez dövüldüğünü söyledi. Telegraph’ın haberinde Cheng’in daha önce de polis tarafından saldırıya uğradığı belirtiliyor ve şu anki şiddetin kesinlikle fazlalaştığı söyleniyor.

Cheng, 200’den fazla şikayet raporunu üst makamlara göndermesine rağmen hiç bir sonuç alamadığını da söyledi.

Twitter’a benzeyen Weibo sosyal medyada yaptığı açıklamada Cheng kendisi gibi yedi avukatın daha yüksek makamlar tarafından müvekkillerini görmekten men edildiğini ve bu durumun bir an önce değişmesi ve cezaevi polisinin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Umudun Sesi radyosunda yaptığı konuşmada ise Çin’de gerçek bir yasal sürecin olmadığını, ayrıca gerçek savcı ve yargıçların da olmadığını söyledi. “Sadece Parti’nin kurmay heyeti ve Parti’nin polisi var” dedi.

Falun gong uygulayıcısı 13 kişi geçen sene NTD Televizyonun seyredilebilmesi için uydu anteni koyarken tutuklanmıştı. Amerika merkezli NTD televizyonu sansürsüz Çin haberleri veren ve tüm insan hakları ihlallerini yayınlayan ilk ve tek Çin televizyon kanalıdır.

Haberi hazırlayan: Carol Wickenkamp

 Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.