Falun Gong İşkencesine Karşı Sembol Haline Gelen Öğretmen Tutuklandı

Bir Öğretmenin Tutuklanması Köyde Büyük Direniş Yarattı

Xiaodong’nın tutuklanmadan önce ailesi tarafından çekilen resmi (The Epoch Times)

Bir Falun Gong uygulayıcısının 13 Ağustos’ta tutuklanması ve 3 yıl ceza alması üzerine Çin Komünist Partisi’ne karşı büyük bir direniş başladı.

Wang Xiaodong, Hebei bölgesi Zhouguantun köyündeki okulunda fazlasıyla saygı gören bir öğretmendi. İlk olarak 25 Şubat’ta Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkenceleri anlatan DVD’ler hazırladığı gerekçesiyle polis tarafından tutuklandı.

Wang’ın uyguladığı Falun Gong 1990’ların başında Komünist partisi tarafından destek görmüş ve uygulayıcıların sayısı tüm ülkede 100 milyonu aşmıştı. Bu sayı parti üye sayısından fazla olmaya başlayınca o zamanki parti başkanı Jiang Zemin 1999 yılında Falun Gong’u yok etme kampanyası kurmuş ve uygulamayı ülkenin dört bir tarafında büyük yalanlarla karalamaya başlamıştı. Falun Gong 5 egzersizden oluşan, insan zihnini ve bedenini geliştiren meditasyon uygulamasıdır. İlkeleri ise Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörüdür.

Wang’ın tutuklanması ile birlikte 77 yaşındaki annesi ve 6 yaşındaki çocuğu ortada kalmış ve bu da yaşadığı köy halkını çileden çıkarmıştır.

300 haneli köydeki kişilerin her biri imza ve parmak basmak kaydıyla bir dilekçe hazırlamış ve Wang’ın serbest bırakılmasını talep etmiştir. Kırmızı bir mühürle yapılan parmak damgası ise Çin’de geleneksel olarak tam bir kararlılığın simgesidir. Böylece bu konuda ne kadar kararlı olduklarını göstermişlerdir.

Bu dilekçe ile köy halkı Çin Komünist Partisi’nin 13 yıldır sürdürdüğü Falun Gong’u  karalama ve kötüleme kampanyasına karşı çıktıklarını partiye büyük bir cesaretle göstermiş ve artık bundan sonra pasif bir şekilde partinin yaptığı haksızlıkları kabul etmeyeceklerini dile getirmişlerdir. Bu, partiyi en tepede yöneten ve 9 kişiden oluşan kurulu tam anlamıyla şoka uğratmıştır.

Bu dilekçe ve cesur köy halkından etkilenen diğer köyler de Falun Gong’a yapılan haksızlara direnç göstermeye ve artık haklının yanında yer almaya başlamıştır. Çin’de demokrasi isteyen gruplar ve bazı üst düzey akademisyenler ise bu köyü ‘Cesur 300’ olarak adlandırmıştır.

Mayıs ayında Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Heilongjiang bölgesinde bulunan 15.000 kişi bir dilekçe hazırlayarak bir Falun Gong uygulayıcısının haksızca öldürülmesi olayının araştırılmasını istemiştir. Ayrıca dilekçede bu uygulayıcının akibetini sorguladıkları için tutuklanan karısının ve kızının serbest bırakılması talep edilmiştir. Uygulayıcının eşi ve kızı olayı sorgulamak için devlete başvurmuş ve sadece bu yüzden tutuklanmışlardı. Duyarlı bölge halkı ise bu haksızlığı görüp, dilekçe ile karşı gelme cesaretini göstermiştir.

Guandong Bölgesi insan hakları avukatı Tang JinglinBu aslında iyi ile kötü arasındaki savaştır; politika dilinde ise özgürlük ve demokrasi arayışıdır. Haksızlığa uğrayanlar buna karşı çıkmalı. Çinliler artık açık bir şekilde Çin’deki insan hakları ihlallerine karşı çıkabilmekte ve rejime karşı olan öfkelerini artık daha fazla kontrol altında tutamamaktalar” dedi.

Tang, şu anda yeni bir döneme girildiğini ve Çinlilerin artık haklarının ne olduğunu bildiğini ve kendilerine yapılan insan hakları ihlallerinde haklarını savunacakları bir ‘uyanma’ dönemine girdiklerini de sözlerine ekledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.