“Falun Gong Uygulayıcıları ve Uygur Türkleri Çin’de Organları İçin Katlediliyor”

Kanada Parlamentosu Uluslararası İnsan Hakları Altkomitesi Başkanı Parlamenter Scott Reid,  Zorla Organ Alımına Karşı Doktorlar'dan (DAFOH)  Dr. Damon Noto ve Kıyım; Toplu Katliamlar, Organ Toplama ve Çin’in Muhaliflere Karşı Gizli Çözümü” kitabının yazarı araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann ile 21 Ekim 2014 tarihinde konuşurken.  2 Şubat 2015 tarihinde bir önerge değişikliği yaparak Falun Gong'u Çin'de düşünce suçları yüzünden organları için katledilen gruplar olarak niteledi.  (Donna He/Epoch Times)
Kanada Parlamentosu Uluslararası İnsan Hakları Altkomitesi Başkanı Parlamenter Scott Reid, Zorla Organ Alımına Karşı Doktorlar (DAFOH) Örgütünden Dr. Damon Noto ve araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann ile 21 Ekim 2014 tarihinde konuşurken. (Donna He/Epoch Times)

Kanada Parlamentosu yasadışı organ ticareti için Falun Gong uygulayıcılarının ve Uygur Türklerinin Çin devleti tarafından sistematik bir şekilde katledildiğini açık bir şekilde ifade etti ve Çin’i uyardı.

Kanada’nın Uluslararası İnsan Hakları Parlamento Altkomitesi, Falun Gong uygulayıcılarını Çin’de organları için öldürülen düşünce suçluları arasında anılması için bir önerge değişikliğine gitti.

Komitenin geçen Aralık ayındaki önergesinde Çin’de zorla organ alımını kınıyor ama etkilenen grubun adını açık olarak adlandırmıyordu. 3 Şubat tarihinde değişiklik yapılan bu önergede  geleneksel bir Çin meditasyon sistemi olan Falun Gong (Falun Dafa) uygulayıcıları ve Uygur Türkleri açık bir şekilde belirtildi.

Değişiklik yapılan önerge; “Altkomite Çin’de, Falun Dafa uygulayıcıları ve Uygur Türkleri de dahil olmak ve bunlarla sınırlı olmamak üzere, dini ve etnik azınlık gruplarının üyelerinin ve düşünce suçlularının organ nakli için organlarının zorla alındığına dair deliller hakkında duyduklarından rahatsız olmuştur” ifadesi yer aldı.

“Şahitler; polisin, ordunun ve doktorların Çin’deki bazı bölgelerde yasa dışı organ ticaretine dahil olduğunu bu işe doktorları, araştırmacıları, hastane ve klinik görevlilerini ve aynı zamanda hukukçuları da kattıklarını ifade etti.”

Önergenin geçmesinden önceki iki komite oturumunda bunu onaylayanlar arasında insan hakları araştırmacısı Ethan Gutmann ve Dr. Damon Noto da vardı. Gutmann, “Kıyım; Toplu Katliamlar, Organ Toplama ve Çin’in Muhaliflere Karşı Gizli Çözümü” kitabının yazarı.

Gutmann, Falun Gong uygulayıcılarının zorla organ alımından en çok etkilenen grup olduğunu, Çin’in geniş hapishane sisteminde her an yüz binlerce – hatta milyonlarca –  uygulayıcı bulunduğunu söyledi.

Gutmann, Ekim 2014’te komiteye 2008 itibariyle, ortalama 65.000 Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğünü ifade etti.

Dr. Damon Noto da Çin’deki yasadışı zorla organ alımı hakkında pek çok araştırma yapıldığını ve sonuçlarının hepsinin bu iş için, çoğunluk Falun Gong uygulayıcısı olmak üzere, düşünce suçlularının ana kaynak olarak kullanıldığını gösterdi.

Noto  “Eğer Çin’deki organ nakli patlamasının zamansal ilerleyişini takip ederseniz ve bunu 1999’da meydana gelen Falun Gong zulmünün başlaması ile kıyaslarsanız,  bu zamanların neredeyse tamamen birbiri ile örtüştüğünü görürsünüz” dedi.

Komite, kanıtların “tedirgin edici” olduğunu ve sistematik bir şekilde devlet eliyle gerçekleştirilen organ ticareti hakkında sürekli ve tutarlı raporların yayınlanmasından derin endişe duyduklarını ifade etti.

Değiştirilen önerge:

  • Yaşayan veya hayatını kaybetmiş organ donörlerinin veya akrabalarının rızası ve izni olmadan organlarının alınması uygulamasını kınıyor ve bu uygulamaya derhal son verilmesi için çağrıda bulunuyor.
  • Kanadalı tıp uzmanlarını, bilim adamlarını, araştırmacıları ve onların profesyonel organizasyonlarını yasa dışı ve etik olmayan organ nakli uygulamalarına son verme çabalarını sürdürmek konusunda teşvik ediyor.
  • Tıp ve bilim profesyonelleri ile birlikte idareleri de zorla organ alımı ve insan organlarının ticaretini yapanları, kurumları ve onların iştiraklerini tespit etmeye, kınamaya ve dışlamaya çağırıyor.
  • Kanada hükümetine, şeffaf, etik ve güvenli olmayan ülkelere ilişkin organ nakli turizminin engellenmesi için çağrıda bulunuyor.

Joan Delaney & Hakan Kocman, Epoch Times

İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.