Falun Gong, Sevilen ve Huzur Veren Meditasyon (Fotoğraflarla)

Çin’in 90lı yıllarda en iyi saklanmış sırlarından biridir Falun Gong. İster meditasyon uygulaması, ister ruhani bir disiplin, ister qigong (yaşam enerjisini geliştiren egzersiz biçimi) olarak adlandırılsın, 1999 yılında Çin’de yaklaşık 100 milyon kişi tarafından uygulanıyordu.

Falun Gong uygulayıcıları Tayvan'da Lotus çiçeği formu ve Doğruluk-Merhamet -Hoşgörü karakterleri oluşturarak Falun gong'un temel prensiplerini ifade etmişlerdir
Falun Gong uygulayıcıları Tayvan’da Lotus çiçeği formu ve Doğruluk-Merhamet -Hoşgörü karakterleri oluşturarak Falun gong’un temel prensiplerini ifade etmişlerdir

Çin topraklarında yaşayan 13 kişiden biri Falun Gong uygulayıcısıydı. Çin Komünist Partisi’nin Temmuz 1999’da yasaklayarak uygulayıcılar hakkında geniş kapsamlı bir işkence kampanyası başlatmasına kadar Falun Gong uygulaması Çin dışında neredeyse hiç bilinmemekteydi. İşkenceler günümüzde hala devam etmektedir.

Falun gong uygulayıcıları Çin'in Pekin şehrinde hersabah birlikte egzersiz yaparlarken. Henüz Falun Gong yasaklanmamış ve işkenceler başlamamışken 20 Temmuz 1999
Falun gong uygulayıcıları Çin’in Pekin şehrinde hersabah birlikte egzersiz yaparlarken. Henüz Falun Gong yasaklanmamış ve işkenceler başlamamışken 20 Temmuz 1999

Çin Komünist Partisi’nin işkence kampanyasında kullandığı ana unsur tüm yayın araçları, medya ve diplomatik kanallarda sahte propaganda yaparak Falun Gong’u karalamaktır. ÇKP’nin temel hedeflerinden biri de başka hiçbir kaynaktan bilgi alamayan yabancı medyayı sahte propagandalarıyla Falun Gong’a karşı kışkırtmaktır.

Başka bir deyişle yabancı medyadan Falun Gong hakkında öğrendiklerinizin çoğu maalesef doğru olmayan bilgilerdir.

Falun gong uygulayıcıları Çin'de gerçekleşen işkenceler için Washington DC'de mum yakarken Temmuz 2011
Falun gong uygulayıcıları Çin’de gerçekleşen işkenceler için Washington DC’de mum yakarken Temmuz 2011

Zihin ve Beden

Falun Gong hem vücudu hem de zihni beraber geliştiren bir uygulama sitemidir, bu özelliği ile Batı terminolojisinde onu sınıflandırmak zordur. Bu bir spritüel uygulama mı yoksa fiziksel egzersizler sistemi mi? Doğru cevap evet, her ikisi de Falun Gong’un tamamlayıcısıdır.

Yeni Zelanda'da iki Falun gong uygulayıcısı meditasyonu yaparlarken
Yeni Zelanda’da iki Falun gong uygulayıcısı meditasyonu yaparlarken

Falun Gong uygulamasında 5 çeşit egzersiz vardır. 4 tanesi ayakta yapılan egzersizlerdir, bir tanesi ise oturarak yapılan meditasyondur. Yumuşak ve yavaş hareketlerle yapılan bu egzersizlere “Falun Cennet Döngüsü” ve “İki uçtaki kozmik vücudun iç içe nüfuz etmesi” denir. İnsanlar sıklıkla egzersizlerden sonra canlandıklarını ve enerjilerinin arttığını hissederler.

Avusturalya'da bir Falun Gong uygulayıcısı ayaktaki egzersizleri yaparken
Avusturalya’da bir Falun Gong uygulayıcısı ayaktaki egzersizleri yaparken

Öğretisindeki temel nokta: Falun gong temel prensip olarak “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” kriterlerini geliştirmek üzerine odaklanmıştır. “Doğruluk” doğru, dürüst, samimi olmak manasındadır. “Merhamet” iyi kalplilik, yardımseverlik, şefkatli olmak manasındadır. “Hoşgörü” toleranslı olmak, dayanıklı olmak, tahammül gösterebilmek manasındadır. Falun Gong’un öğretisi bu prensipleri derinlemesine açıklar.

Falun Gong'un kurucusu olan Li Hongzhi Chicago'da egzersizleri öğretirken 20 Temmuz 1999
Falun Gong’un kurucusu olan Li Hongzhi Chicago’da egzersizleri öğretirken 20 Temmuz 1999

Erken Dönemde Gelişme

Binlerce yıldır Çin’de, spiritüel çalışmalar ustadan öğrenciye aktarılırdı.

Falun Gong’un ustası Li Hongzhi, öğretiyi özel olarak öğrendi ve Mayıs 1992’de öğrenmek isteyen herkese aktardı.

Li Hongzhi, 1992 ile 1994 yılları arasında Çin’in bir çok bölgesinde seminerler verdi. Davet edildiği her şehirde 8 ila 10 gün süren seminerler vererek toplamda 54 seminer verdi.

İlk başta, sadece birkaç yüz kişi katılmıştı seminerlere, fakat 1994 yılının sonuna doğru, ağızdan ağıza yayılarak binlerce kişi seminerlere katılmaya başladı.

Sitting in a state of deep tranquility is part of the Falun Gong meditation practice. After an experiment with brain scans, a group of longtime meditators were able to transform the anatomy of the brain in surprising ways.
Falun gong meditasyonu ile derin dinginlik durumuna girildikten sonra yapılan deneyler göstermiştir ki meditasyon sonrası beyin anatomisi şaşırtıcı transformasyonlar geçiriyor.

 

 

İnsanlar ailelerine, arkadaşlarına, komşularına Falun gong uygulamasının kendileri üzerindeki etkilerinden bahsettiler, cilt problemlerinden kalp problemlerine kadar bir çok hastalığın iyileştiği konusunda haberler hızla yayıldı. Aynı zamanda insan ilişkilerinin nasıl düzeldiğini, ve çok daha huzurlu ve rahat bir zihne sahip olduklarını paylaştılar.

Hızla yayılarak 1992-94 yılları arasında onbinlerce insanın uyguladığı Falun Gong, 1999 yıllarının ortalarında on milyonlarca insanın uyguladığı bir uygulamaya dönüşmüştü. Uygulayıcılar gençlerden yaşlılara, profesörlerden öğrencilere ve hatta generallerden Komünist partisi üyelerine kadar her kesimden oluşuyordu.

Çin’in her bir köşesinde egzersiz alanları oluşmaya başladı. Gönüllü asistan uygulayıcılar yeni gelenlere hareketleri öğretiyor, yanlarında getirdikleri CD çalarlarla müzik eşliğinde egzersizleri parklarda yapıyorlardı.

Egzersizleri beraber yaptıktan sonra, bazıları işyerlerine gittiklerinde, Falun Gong uygulamasının ana kitabı Li Hongzhi’nin yazdığı Zhuan Falun’u okuyordu. Bu kitabı okuyarak uygulayıcılar zihinlerini arındırıyor ve kitabın içerdiği yüksek seviyeli ahlaki unsurları gündelik hayatlarında uygulama yollarını öğreniyorlardı.

Global Yayılma

Falun Gong uygulayıcıları öğrendiklerini kendi üniversitelerinde veya çalıştıkları şirketlerde paylaşarak uygulamayı Çin dışına yaymaya başladılar. Bir çok üniversite Falun Gong’u destekleyen etkinliklere destek oldu. Li Hongzhi 1995 yılında İsviçre’de büyük bir seminer verdi. Ardından Falun Gong uygulayıcılarının da desteğiyle Avusturalya, Yeni Zelanda, Almanya ve bunun gibi birkaç ülkede seminerler vermeye başladı. Hemen ardından Komünist Partisi 1999 yılında Falun Gong’a karşı işkence kampanyası başlattı.

Çin'in Pekin şehrinde işkenceler başlamadan önce 20 Temmuz 1999
Çin’in Pekin şehrinde işkenceler başlamadan önce 20 Temmuz 1999

Falundafa.org websitesi bugün 70 dilde yayın yapmaktadır.

“Tüm Falun Dafa aktiviteleri ücretsizdir” ( Falun Gong aynı zamanda –Muhteşem Yol- anlamında olan Falun Dafa olarak da isimlendirilir)

Çin’de Falun Gong yasaklandığında ve işkence kampanyası başladığında Falun Gong Çin dışındaki ülkelerde hızla yayılmaya başladı. Şu an bir çok ülkede milyonlarca kişi tarafından uygulanmaktadır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.