Falun Gong Uygulayıcıları 23 Yıllık Zulme Karşı Yerel Miting Düzenledi

Falun Gong uygulayıcıları, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmüne karşı farkındalığı artırmak için Ocean Avenue boyunca pankartlar açtılar. (Debora Cheng/The Epoch Times)

SANTA MONICA, Calif.—Yüzden fazla Falun Gong taraftarı, Çin’deki manevi uygulamaya yönelik zulmün 23. yıldönümünü anmak için 17 Temmuz’da Palisades Park’taki güzel sahil manzarasının önünde toplandı.

Birkaç konuşmacı Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Falun Dafa olarak da bilinen uygulamaya karşı etik olmayan zulmünü kınadı.

Miting, öğle saatlerinde “Falun Dafa, Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü” yazan sarı gömlekler giymiş yüzlerce insanla başladı, huzurlu müzikle uyum içinde meditasyon yapıldı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde kamu politikası profesörü olan Michael Ye, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmü hakkında farkındalığı artırmak için bir mitingde konuşuyor. (Debora Cheng/The Epoch Times)

USC Profesörü: “Falun Gong’a Yapılan Zulüm  İnsanlık Karşıtı Bir Suçtur”

Konuşmacılardan biri, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde kamu politikası profesörü olan Michael Ye, etkinlikte karışık duygular dile getirdi.

“Bir yandan bugün dünyanın en ağır insan hakları ihlalinden bahsediyoruz. Öte yandan, aynı zamanda kahramanca ve destansı bir zulüm karşıtı çabaya da tanık oluyoruz.”

Eski ÇKP Başkanı Jiang Zemin, 20 Temmuz 1999’da Falun Gong’a karşı ülke çapında bir zulüm başlattı. Ye, zulüm ilk başladığında, Çin’de Falun Gong’u uygulayan yaklaşık 70 ila 100 milyon insan olduğunu söyledi.

Ye, “O zamandan beri Çin’de Falun Gong’u uygulayan milyonlarca insan taciz edildi, yasadışı bir şekilde gözaltına alındı, hapsedildi, işkence gördü veya öldürüldü ve trajedi hala devam ediyor” dedi.

Ayrıca Falun Gong’un son yirmi yılda ÇKP tarafından en büyük ve en şiddetli zulme uğrayan grup olduğunu söyledi.

Ye, zulmün Uygurlar ve Hong Konglular gibi diğer gruplara da yayıldığını bildirdi. Alevin, Amerika Birleşik Devletleri gibi denizaşırı ülkelerde de yayıldığını söyledi.

“Onlar sadece kendi hakları için savaşmıyorlar, aynı zamanda bizim için savaşıyorlar, temel değerlerimizi savunmak için savaşıyorlar ve dünyamız için daha iyi bir gelecek için savaşıyorlar. Bizim saygımıza ve desteğimize layıklar” dedi.

Ye, “Herhangi bir yerde adaletsizlik her yerde adalet için bir tehdittir” diye Martin Luther King Jr.’dan alıntı yaparak ABD’deki insanları Çin’de olanlara dikkat etmeye çağırıyor.

Zorla Organ Toplamasına Karşı Doktorların ABD Batı Kıyısı delegesi Dr. Dana Churchill, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmüne karşı farkındalığı artırmak için bir mitingde konuşuyor. (Debora Cheng/The Epoch Times)

Doktorlar Zorla Organ Toplamasına Karşı

Doktorlar’dan Dana Churchill, Çin’deki yaşayan Falun Gong uygulayıcılarından yasadışı zorla organ toplamanın “korkunç suçunun” 20 yılı aşkın bir süredir “görünürde sonu olmayan” bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Churchill, Cumhuriyetçi Scott Perry (R-Pa.) ve diğer insan hakları aktivistlerinin yanı sıra, başkanın istem dışı organ toplama faaliyetinde bulunan Çinli kişilere varlık blokajı ve vize yasakları getirmesine izin veren 6319 sayılı Meclis Kararına sponsor oldu.

Tasarı ayrıca Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ni Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulme karşı ÇKP’yi resmi bir kınamaya davet ediyor.

Çin Komünist Partisinin yaşama ya da hukukun üstünlüğüne saygısı yok. Churchill, “Bu, insanlığa karşı iğrenç ve acımasız bir suçtur ve mümkün olan en kısa sürede durdurulmalıdır” dedi.

ÇKP’nin zorla organ toplamasının sadece masum hayatları öldürmekle ilgili olmadığını, aynı zamanda ABD tıp alanında ciddi sorunlara yol açtığını söyledi.

“ABD’deki nakil hastanelerimizin çoğu, bu yasadışı zorla organ toplama işlemine ilişkin doğrudan kanıtımız olan Çin’deki nakil hastaneleriyle hala çalışıyor” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden insan hakları personeli, zorla organ toplama konusundaki endişelerini dile getirmişti.

İngiltere Parlamentosu üyesi ve eski bir İngiliz sağlık bakanı olan Lord Philip Hunt, Eylül 2021’de zorla organ toplamayı “ticarileştirilmiş cinayet ve şüphesiz en kötü suçlar arasında” olarak nitelendirdi.

Churchill, “şimdi ÇKP’yi bir kez ve herkes için ayağa kaldırmanın ve bu mevzuatı dişleri olan ve bağlayıcı bir kanun haline getirmek için imza atmanın zamanıdır” dedi.

Siyasi yorumcu Shuren Guo, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmüne karşı farkındalığı artırmak için bir mitingde konuşuyor. (Debora Cheng/The Epoch Times)

Siyasi Yorumcu: “Falun Gong Uygulayıcıları Gerçekten Takdire Şayan “

Güney Kaliforniyalı bir siyasi yorumcu olan Shuren Guo, Falun Gong uygulayıcılarına olan hayranlığını dile getirdi.

Guo mitingde, “Onlar her zaman alçakgönüllü ve kibarlar, onları uzun yıllar tanıdıktan sonra, bunların hepsini doğruluk, merhamet ve hoşgörüye olan inançlarına borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu ilkeleri takip etmenin Falun Gong uygulayıcılarının daha samimi, çalışkan ve şefkatli olmalarına izin verdiğini ve ayrıca ÇKP’nin etkisi ile hareket etmemelerini sağladığını söyledi.

“ÇKP birçok kuruluşa rüşvet verdi, hatta birçok ülkeye ve hükümete rüşvet verdi, ancak onlar asla Falun Gong’a rüşvet veremezler. Onlar hakkında olağanüstü olan da bu” dedi.

İnsanlara, ABD’nin özgür topraklarının dışında, Çin’de dehşet verici şeyler olduğunu hatırlattı.

Guo, “Falun Gong uygulayıcılarının ÇKP’nin onlara uyguladığı baskı ve işkenceye nasıl dayanabildiği, denizaşırı özgür bir dünyada yaşayan bizler için neredeyse hayal edilemez” dedi.

Falun Gong uygulayıcısı Hui Li, 17 Temmuz 2022’de Kaliforniya, Santa Monica’da ÇKP tarafından zulme uğradığını mitingde anlatıyor. (Debora Cheng/The Epoch Times)

Zorunlu Çalışma Kampında Deneyim: ‘Kilolarım sadece birkaç düzine idi.’

1997’den beri Falun Gong’u uygulayan Hui Li, uygulamaya nasıl başladığına ve ÇKP tarafından kendisine nasıl ciddi şekilde zulmedildiğine dair deneyimlerini paylaştı.


Li, Falun Gong uygulamasının kendisini “bencil bir insandan düşünceli bir insana” dönüştürdüğünü söyledi.

Bununla birlikte, manevi inancı nedeniyle, Li aynı zamanda ÇKP’nin zulmünün birçok hedefinden biri haline geldi.

2000 yılında Falun Gong’u uyguladığı için polis tarafından üç kez hapsedildi.

Li, Masanjia Zorunlu Çalışma Kampında üç buçuk yıl boyunca gözaltında tutulduğu sırada polis tarafından işkence gördü.

“İnsanlık dışı zulme maruz kaldım. Dokuz gün dokuz gece uyumama izin verilmedi. Gözlerimi kapatır kapatmaz, kafama bir latayla (lata:dikdörtgen biçiminde dar ve kalınca tahta) vurularak şiddetle dövüldüm” dedi.

“Zulmü protesto etmek için açlık grevine başladım… Gittikçe zayıfladım. Bütün yiyecekleri kustum,” dedi Li.

Sağlığı kötü olan Li, hapishaneden ailesine teslim edildi.

“O zaman, yaklaşık iki aydır yemek yememiştim. Kilom sadece birkaç düzineydi” dedi.

Li, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti, ancak Çin’deki diğer Falun Gong uygulayıcıları için hala endişeli olduğunu söyledi.

“Artık özgür bir ülkeye geldim, ancak Çin’de hala herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde kaçırılma ve zulme uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olan çok sayıda Falun Gong uygulayıcısı var” dedi.

Ödüllü müzisyen ve besteci Tony Chen, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmüne karşı farkındalığı artırmak için bir mitingde şarkı söylüyor. (Debora Cheng/The Epoch Times)

Müzikal Performanslar

Ödüllü bir müzisyen ve besteci olan Tony Chen, Falun Gong zulmünü açığa vuran bir film olan Free China’nın tema şarkısı Courage to Believe’i seslendirdi. Müziğinin kaotik zamanlarda umut ve cesaret getirmesini umduğunu söyledi.

Birçok turist, geleneksel Çin Tang davulcularının Binlerce At Koşusu adlı bir şarkı çalmasını izlemek için durdu. Bir bel davulu ekibi “Falun Dafa İyi” gösterisi yaptı.

Davul ekibinin koordinatörü Bayan Qi, müziği Doğu ve Batı kültürleri arasında bir köprü olarak kullanmak ve hayatın her kesiminden insanların Dafa’nın ve geleneksel Çin kültürünün güzelliğini yaşamasına izin vermek istediklerini söyledi.

Gösteriden sonra Falun Dafa uygulayıcıları, “ÇKP’yi Reddet”, “Zulme Karşı Falun Gong’un 23. Yıldönümü”, “ÇKP Yalan Söyledi, İnsanlar Öldü” yazan Çince ve İngilizce pankartlar tutarak Ocean Avenue boyunca sıraya girdiler.

Los Angeles bel davulu takımı, 17 Temmuz 2022’de Santa Monica, Kaliforniya’da ÇKP’nin Falun Gong zulmüne karşı farkındalığı artırmak için bir mitingde performans sergiledi. (Debora Cheng/The Epoch Times)

Yazan: Sophie Li / The Epoch Times
Çeviri: Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.