Falun Gong Uygulayıcısının Serbest Bırakılması İçin 2.000 Kişilik İmza Toplandı

İmza kampanyası için toplanan listelerde isimler ve hatta parmak izleri de yer almakta

Çin’in Hunan Eyaletinde tutuklu bir Falun Gong uygulayıcısının serbest bırakılması için 2.000‘den fazla imza toplandı, bu sayede Falun Gong’u destekleyen büyük çaplı bir kamu hareketi başlamış oldu.

He Jincui, 56, Temmuz ayında Çin rejiminin Falun Gong uygulayıcılarına yaptığı kötü muamele ve işkence ile ilgili broşürleri dağıttığı için tutuklanmıştı. Falun Gong yavaş hareketli bir meditasyon egzersiz uygulaması olup 1999 yılında Çin’de yasaklanmıştır.

He Jincui kaçırıldıktan sonra, çevresinden birkaç kişi serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı ve Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkenceyi belgeleyen Minghui.org websitesinin haberine göre, 17 Kasım itibariyle 2.000 imzaya ulaşıldı.

İmza atan bir vatandaş “Falun Gong uygulamak bir suç değil, polisin esas suçluları tutuklaması yerine iyi insanları alıp götürmesi çok saçma” dedi.

Minghui’ye göre binlerce Falun Gong uygulayıcısı Çinli yetkililer tarafından işkence ve kötü muamele görüyor.  Buna ek olarak birçok bağımsız kaynağın haberine göre on binlerce kişinin devletin yürüttüğü organ ticaretinin kurbanı olduğuna inanılıyor.  

18. Parti Kongresi sırasında yetkililer “istikrarı korumak” adına işkence uygulamasını artırdı ve bunun sonucu olarak Hunan eyaletinde birkaç uygulayıcı öldürüldü.  

Eylül başı Minghui haberine göre 65 yaşında bir Falun Gong uygulayıcısı Jiang Meilan, işkenceden öldürüldü. Jiang bir beyin yıkama merkezine götürüldükten 23 gün sonra öldü. Hastanede yapılan inceleme sonucu iç organlarının zarar gördüğü ve elektrik verildiği tespit edildi.

Başka bir uygulayıcı Xu Chenseng, 16 Mayıs’ta sokak ortasında kaçırıldı ve 12 saat boyunca sorgulandı. Bu süre zarfında yemek yemesine, su içmesine ve tuvalete gitmesine izin verilmedi. Daha sonra Xu polis arabasına bindirildi ve gözetim merkezine giderken yolda öldü. Güvenlik Bürosu yetkilileri Xu’nun ailesine ölümden iki gün sonra haber verdi ve “aniden öldüğünü” bildirildi. Ailesi otopsi istemesine rağmen, devlet yetkilileri talebi geri çevirdi. Xu’nun bedeni hala morgda bekletilmekte.

Editörün Notu: Chongqing’in eski emniyet müdürü, Wang Lijun, 6 Şubat tarihinde Chengdu’daki ABD Konsolosluğu’na hayatını tehlikeye atarak sığınması henüz dinmeyen bir siyasi fırtınanın başlangıcı oldu. Perde arkasında devam eden savaşta yetkililerin Falun Gong zulmüne karşı duruşu çok önemli. Kanlı eller grubu – eski ÇKP başkanı Jiang Zemin’in Falun Gong’a işkence yapılması için desteklediği yetkililer –  suçlamaları üstlenmek istemiyor ve kampanyaya devam edilmesi taraftarı. Diğer yetkililer ise artık kampanyaya destek olmayı reddediyor. Olaylar işkenceye destek olan veya karşı çıkan Çin’in yetkililerine, vatandaşlarına ve hatta tüm dünyaya tercih yapma imkanı sunuyor:  Tarih her bireyin yaptığı seçimi kaydedecek.

Orjinal İngilizce Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.