Falun Gong Zulmünün Ana Faillerinin Çöküşü

Zhou Yongkang
Zhou Yongkang

Yazan: Charles Holland

Çin Komünist Partisi (ÇKP), eski emniyet müdürü Zhou Yongkang’a karşı yolsuzluk sebebiyle resmi bir soruşturma başlattı. 29 Temmuz’da açıklanan duyuru onun için oldukça sürpriz oldu.

Falun Gong’a 1999 yılından beri yapılan zulmün baş suçlularından biri olan Zhou Yongkang, Ocak 2000 – Aralık 2001 tarihleri arasında Siçuan’daki ÇKP Komitesi Sekreteri olarak görev yaptı. Bu dönemde Siçuan zulmün en şiddetli olduğu eyaletlerden biriydi.

Kanadalı Bakan Jason Kenney tarafından paylaşılan bir anıdan Zhou’nun gücünü nasıl kötüye kullandığını anlamak hiç zor değil. Kenney, Zhou ile ilgili bir konuşmasında şu ifadeyi kullandı: “Zhou Yongkang, ülkede Falun Gong (Falun Dafa) uygulayıcılarına, Tibetlilere, muhaliflere, diğer inanç gruplarına yönelik yürütülen şiddetli baskıda herkesten daha fazla sorumludur.” Kenney, 2011 yılında Çin’e yaptığı ziyaret sırasında yaşadığı tuhaf deneyimi ve Zhou’nun “insan hakları” sözünü nasıl alay konusu yaptığını da anlattı.

Zhou, herhangi bir güvenlik deneyimi olmadan 2002 yılının Aralık ayında Kamu Güvenliği Bakanlığı görevine terfi etti. 2007 yılının Ekim ayında ise Falun Gong uygulayıcılarına yönelik zulümden sorumlu iki kuruluşun -Siyasi ve Yasal İşler Komitesi (PLAC) ve 610 Ofisi1– başına getirildi. Ayrıca Falun Gong uygulayıcılarından canlı çalınan organ uygulamasının ardındaki ana beyinlerden biridir.

1999 yılında Falun Gong’a karşı zulmü başlatan ÇKP’nin eski lideri Jiang Zemin, 2007 yılında Zhou’yu Politbüro içine aldı. Ertesi yıl Jiang Zemin tüm resmi görevlerini bıraktığında Zhou’nun zulüm politikalarına devam etmesini sağladı.

Zhou’nun düşüşü Falun Gong zulmünden sorumlu üst düzey Çinli yetkililerde yarattığı domino etkisi ne ilk ne de son olacak. ÇKP yetkililerinin her birinin soruşturmanın bir parçası olarak devrileceğine ve birçoğunun güç mücadelesi içinde zamanla yok olacağına inanılıyor.

Ancak, Zhou Yongkang gibi siyasetçileri daha dikkatli incelemek gerekiyor. Zamanında, onlar Falun Gong zulmündeki rolleri yüzünden iktidar gücünü kısmen de olsa ele geçirdiler. Ancak son yaşananlar, bugünkü düşüşün aslında tesadüf olmadığını ortaya koymaktadır.

Birçok Çin vatandaşı, üst düzey yetkililerin bu düşüşlerinin ana nedeninin sadece yolsuzluk olduğuna inanmıyor. Bundan çok daha fazla suçları olduğu biliniyor. Hunan Eyaletinde organ toplama uygulamasının sonlandırılması için imza veren 4.350 kişi insanlığa karşı bu suçun arkasındaki beyinlerden birinin Zhou olduğunu biliyor. Onlar verdikleri dilekçe ile Zhou hakkında soruşturma açılmasını talep etmişlerdi.

Zhou’nun soruşturma altında olduğunu bildiren ilk haber 2013 yılının Aralık ayında yayınlandı ve Falun Gong zulmü 15. yılına girerken 10’dan fazla üst düzey yetkilinin görevlerinden alındığı açıklandı.

Bunlar arasında dört üst düzey yetkilinin zulmü bizzat desteklediği bilinmekte. Örneğin, 14 Haziran 2014 tarihinde Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (CPPCC) başkan yardımcısı Su Rong, disiplin sebebiyle soruşturma altına alındı ve birkaç gün sonra görevinden alındı. 27 Haziran 2014’te Guangdong Eyaletindeki Guangzhou eski Parti Sekreteri görevinden alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. 30 Haziran 2014, Politbüro eski üyesi ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyonun Başkan Yardımcısı Xu Caihou, savcılara teslim edildi. 20 Temmuz 2014, Tianjin eski polis şefi Wu Changshun, ciddi yasa ihlalleri şüphesi ile gözaltına alındı.

Xu Caihou
Xu Caihou

Xu Caihou

ÇKP Merkezi Askeri Komitesi eski Başkan Yardımcısı Xu, zulüm sırasında Jiang Zemin’in en güçlü askeri suç ortağı oldu. Askeri tesislerin ve hastanelerin kullanılarak Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanmasına en ağır şekilde dâhil olduğuna inanılıyor.

Xu, cezaevleri yaparak oranın Falun Gong zulmünde bir üs olarak kullanılması amacıyla büyük bir bütçe tahsis eden Liaoning Eyaleti valisi Bo Xilai ile çalıştı.

Bu hapishaneler organ toplama uygulamasına –Çin’de organ nakli sektöründe kullanılmak amacıyla mahkumların organları için öldürülmesi uygulamasına- dahil edildi. Çin’deki askeri hastane sisteminde, organ toplama acımasızlığı 2006 yılında Xu’nun gözetiminde gerçekleştirilen 18,000 nakil ameliyatı ile zirveye ulaştığı tahmin ediliyor.

Su Rong
Su Rong

Su Rong

Su Rong, Jilin Eyaletindeki 610 Ofisi başkanı ve yıllarca Qinghai, Gansu ve Jiangxi Eyaletleri Parti Sekreteri olarak Jiang Zemin’in zulüm politikalarını saldırgan bir şekilde yürüttü.

4 Kasım 2004 tarihinde Su ve heyeti ziyaret ettiği Zambiya’ya vardığında Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlediği işkence suçlarından dolayı bir mahkeme celbi aldı.

8 Kasım’daki mahkemeye katılmadı ve mahkeme emrine karşı gelmekle suçlandı. Zambiya polisi hakkında bir tutuklama emri çıkardı. Su, daha sonra Çin büyükelçiliğinin yardımıyla sınırı geçerek Güney Afrika’ya kaçtı ve bir hafta sonra da Çin’e geri dönmeyi başardı.

Su Rong, 5 Nisan 2002 tarihinde Chaoyanggou Zorunlu Çalışma Kampını ziyaret etti ve bizzat orada Falun Gong uygulayıcılarına uygulanan beyin yıkama uygulamasını yönetti. Qinghai Eyaletinde gerçekleşen dört ölüm vakasından üçü eyaletin başkanlığını yaptığı 2001-2003 yılları arasında meydana geldi.

Su Rong, 2003 yılının Ağustos ayında Gansu Eyaletinin Parti Sekreteri oldu. Görevdeyken, Falun Gong uygulayıcılarını izlemesi, tutuklaması, cezalandırması ve işkence yapması için polislere emir verdi.

Wu Changshun
Wu Changshun

Wu Changshun

Tianjin Kamu Güvenliği Bürosu, Wu Changshun önderliğinde 1999 yılının Nisan ayında 45 Falun Gong uygulayıcısını tutuklayarak ilk zulmün başlamasına neden oldu.

Kamu Güvenliği Bürosu başkanı olarak Wu, Tianjin’deki Falun Gong zulmünün başında hep yer aldı. Wu, 2006 yılının Aralık ayında 200 taksi şoförüne yaptığı bir konuşmada onlara Falun Gong uygulayıcıları ile ilgili bilgi toplamaları için emir verdi.

Wu, işe yarar bilgi getirenlerin 20,000 yuan (3.222 ABD Doları) ile ödüllendirileceği sözünü verdi ve Falun Gong’u hedef almak için 3.000 taksi şoförünün daha işe alınmasını talep etti.

Kısmi veriler sadece 2013 yılında Tianjin’de 76 Falun Gong uygulayıcısının evlerine baskın yapılarak tutuklandığını ve bunların 22’sinin cezalandırıldığını ortaya koymaktadır. Bu yıl, Tianjin’de 50 Falun Gong uygulayıcısı tutuklandı ve 11 kişi mahkûm edildi. Temmuz ayı itibariyle 92’den fazla Falun Gong uygulayıcısının Tianjin’deki zulüm soncu öldüğü teyit edildi.

Wan Qingliang
Wan Qingliang

Wan Qingliang

Guangzhou ÇKP sekreteri Wan Qingliang, sadece üç gün önce hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturmasının ardından görevinden alındı. Diğerleri gibi Wan da Falun Gong zulmüne aktif katılımı sayesinde çok hızlı bir şekilde terfi etmişti.

Wan, Guangdong Eyaleti Gençlik Birliği Komitesi sekreteriyken, genç öğrenciler arasında Falun Gong’u karalamak için, Falun Gong’u uygulamayacağına dair “garanti ifadeleri” yazdırmak ve ÇKP’ye bağlılığını teyide zorlamak gibi çeşitli aktiviteler düzenledi.

Wan, 2003 yılında Jieyang Şehri ÇKP sekreteri olduktan sonra, askeri eğitim adına lise öğrencilerine yönelik geniş kapsamlı bir beyin yıkama kampanyası başlattı. Falun Gong zulmünün başında yer aldı ve yasadışı tutuklamalar, gözaltılar, tacizler ve hatta yerli uygulayıcıların öldürülmelerini teşvik edip, emirler verdi.

Jieyang’da en az on beş Falun Gong uygulayıcısı zulüm sonucu öldü ve yüzlercesi kanunsuz bir şekilde zorunlu çalışma kamplarında alıkonuldu ve 3.000’den fazla kişi zorla beyin yıkama merkezilerine götürüldü.

Not:

1. “610 Ofisi”: Özellikle Falun Gong uygulayıcılarına zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP yönetimindeki, diğer tüm politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

İngilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.