Falun Gong’u Savunan Avukat Çinli Polis Tarafından Dövüldü

Avukat Cheng Hai Pekin mahkemesi önünde, 2011 (Ed Jones/AFP/Getty Images)
Avukat Cheng Hai Pekin mahkemesi önünde, 2011 (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Falun Gong uygulayıcılarını savunan insan hakları avukatları Komünist yetkililerin hedefi haline dönüştü. En son olayda Pekinli avukat Cheng Hai Dalian’da polis tarafından saldırıya uğradı. Ondan önceki hafta ise bir başka Pekinli avukat Wang Quanzhang cep telefonu ile çektiği fotoğrafı kanıt olarak kullandığı için gözaltına alındı.

Cheng Hai Reuters’e verdiği bilgiye göre 13 Falun Gong uygulayıcısını savunma hakkından mahrum edildikten sonra üniformalı polis tarafından dövüldü.

Cheng 10 polis tarafından yumruklandı, tekmelendi ve elbisesi yırtıldı. Dalian mahkeme binası önünde başka bir avukat ile Falun Gong davasının neden ertelendiğini sorgularken tartaklandı.

Cheng “Gerçek hedefleri avukatları tehdit etmek ve hukuki desteğin önünü kesmek”  dedi.

İnsan hakları avukatı Dalian polisine dava açmayı planlıyor. “Bu olayda Çin hukuku ayaklar altına alındı” dedi.

Çinli İnsan Hakları Savunucularına göre, Falun Gong uygulayıcılarının bağımsız medya olan New Tang Dynasty (NTD) Televizyonunu yayınlamak için uydu kurmaktan tutuklandığı bildirilirdi. NTD düzenli olarak Falun Gong’a yapılan işkence de dahil olmak üzere rejimin sansürlediği konuları yayınlıyordu.

Çin’de uzun süredir Falun Gong’u savunan avukatlara baskı ve işkence yapılıyordu ve bu bilinen bir gerçekti. Ancak son zamanlarda bu olaylar Çin basınında yer almaya başladı. Eskiden bu haberler çok sıkı bir şekilde sansürleniyordu.

Jiang Zemin’in Falun Gong’a karşı başlattığı baskı esnasında, binlerce Falun Gong uygulayıcısının işkence sonucu öldürüldüğü ve birçoğunun organlarının çalındığı bilinmekte.

Falun Gong uygulayıcılarının aynı zamanda yasal savunma hakları da ellerinden alındı. Onları savunma cesareti gösteren avukatlar ise lisanslarını kaybetti veya istismar edildi.

Wang Quanzhang’un tutuklanmasının ardından, halk ve diğer avukatlar onu savunmak için harekete geçti ve serbest bırakılması için yetkililere baskı yaptı. Meditasyon uygulaması olan Falun Gong, daha fazla Çinli’nin işkenceyi durdurması için rejime baskı yapması üzerine, son 18 ayda yoğun bir halk desteği kazandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.