Falun Gong’un Kurucusunun Yayınladığı Yeni Makale Çinliler İçin Umut Oldu

Falun Gong uygulayıcıları, Falun Gong uygulamasının kuruluşunun 30.
yıldönümünü kutlamak için 13 Mayıs 2022’de New York’ta bir araya geldiler.
Fotoğraf: Larry Dye/The Epoch Times

Falun Gong’un kurucusu Li Hongzhi’nin “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu?” başlıklı makalesi birçok kişiyi etkiledi. Anakara Çin’den bir vatandaş metin için, “tam zamanında yayınlandı” yorumunda bulundu.

Hayatın gerçek anlamı nedir? Çin ve birçok ülkede konu hakkında efsaneler mevcut; ilahi varlıkların, insanları kendi suretlerinde yarattıkları söyleniyor. İnsanlar Cennetin yasaları doğrultusunda yaşarlarsa, Yaradan’ı beklerken, güzel bir hayatın tadını çıkarabilirler.

Komünizm ise, tüm bu geleneksel fikirlerle karşı mücadele eder. 1949’da iktidarı ele geçirdiğinden beri Çin Komünist Partisi defalarca, geleneksel değerlere karşı ve inançları yok etmeye yönelik kanlı kampanyalar başlatmıştır ve böylece dünyanın en eski uygarlıklarından birinin temellerini yıkmayı hedeflemiştir.

Rejim, eskiden gelen Çin’in geleneklerinin büyük çoğunluğunu yok etti, yerine komünist ideolojiyi koydu ve böylece sonraki nesiller için, yalnızca komünist parti ve onun ateist dünya görüşünü bıraktı. Durum bu olunca, birçok insan 5.000 yıllık geleneksel Çin kültürüyle bağını kaybetti.

Çin Yeni Yılı münasebetiyle, spiritüel bir uygulama olan Falun Gong’un kurucusu Bay Li Hongzhi, “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu?” başlıklı bir makale yayınladı. Metinin içeriği, Çin halkının yurt içinde ve yurt dışında etkiledi ve düşünmeye teşvik etti.

Bir Girişimci Evrenin Varoluş Açıklamasından Çok Etkilendi

New York’ta yaşayan Çinli-Amerikalı bir girişimci olan Daniel Lou Xinyue, oluşumu ve yapısı da dahil olmak üzere, evren hakkında Bay Li’nin söylediklerinden çok etkilendi. Lou, The Epoch Times’a, aşağıdaki yorumda bulundu:

“Bay Li Hongzhi’nin açıklamaları kadar makul ve mantıklı bir açıklama şimdiye kadar hiç duymadım.”

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, eski Çin geleneklerine dayanan, spiritüel aydınlanmayı da içeren, ahlaki bir gelişim uygulamasıdır. Uygulama, meditatif egzersizlerin yanı sıra, bir takım etik kuralları ve Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerini barındırır.

Lou, uzun zamandır tarihi ve kültürel klasiklere ilgi duyuyor. Kendisi, Uzak Doğu kültüründe büyümüş ve cehennemin 18 boyutunu Budist kutsal metinlerinden öğrenmiştir. Ayrıca, İncil gibi Batı dinlerini de araştırmış ve orada Cennet ile ilgili bilgilere ulaşmıştır.

Daniel Lou, New Yorklu bir girişimci. Fotoğraf: Shi Ping/The Epoch Times

Evrenin tamamı neye benziyor? Lou, “Önceleri hiç kimse bana bunu net bir şekilde açıklayamadı” yorumunda bulundu ve ekleyerek “bu makale, insanlık ve insan bilincinin gelişimi açısından büyük tarihi bir önem taşımaktadır.” Ona neden böyle düşündüğü sorulduğunda Lou, metnin açılış satırına atıfta bulundu. Metinin girişinde Bay Li, “ama ben, çok yakın bir tehlikenin insanoğluna yaklaştığını görüyorum ve bu nedenle tanrısal varlıklar benden bu dünyadaki herkese pek çok şey iletmemi istediler” açıklamasında bulunmuştu.

İnsanlar “insanın bir ruha sahip olduğunu” unuttular.

Lou, bu sözlerle, Bay Li’nin göksel varlıkların var olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi. “Bugün çoğu insan, mevcut dünyanın düzenini kontrol eden ve koruyan ilahi varlıkların olduğunu unutmuş durumda.”

“Şu anda neden bu denli ahlaki bir çöküş döneminin içerisindeyiz? Çünkü çoğu insan Yaratıcıyı ve ilahi varlıkları unutmuşlardır. Usta Li’nin ‘gerçek ruh’ olarak tanımladığı, fiziksel bedenin ölümüyle ölmeyecek olan insanın gerçek benliğidir ve insanlar bunu unuttular” yorumunda bulundu.

Lou, bu bilgi sayesinde, insanlar acı verici deneyimlerin ortasında hâlâ iyi şeyler yapmaya devam edebilir, diye ekledi.

COVID dalgası ve etme bulma dünyası

Şangay Üniversitesi’nde eski bir öğretmen ve Şangay’da ikamet eden Çinli Gu Guoping, “insanın kökenine ilişkin bu kadar kapsamlı bir açıklamayı” ilk kez deneyimlediğini söyledi. Gu, Falun Gong uygulamıyor, ancak “Usta Li’nin söylediklerini çok mantıklı ve çok derin” bulduğunu ifade ediyor.

Kendisi ciddi şekilde COVID-19 dalgasından etkilenen bir ülkede yaşıyor ve bu sebepten dolayı Bay Li’nin “ne ekersen onu biçersin” şeklindeki açıklamasından çok etkilenmiştir. Bay Li, makalesinde : ” Bir kişinin hayatında meydana gelen her şey – ister önceden tayin edilmiş gibi görünsün, ya da görünmesin – aslında, kişinin geçmiş yaşamlarında yaptıklarının, daha iyiye ya da daha kötüye giden, karmik sonuçlarıdır” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Uzak Doğu kültüründe, kişinin kötü ya da ahlaksız işler yaparak karma biriktirdiği ve bu yaşamda, ya da sonraki yaşamlarda geri ödemek zorunda olduğu inancı, tarihten günümüze kadar uzun zamandır vardır. Gu, bu anlayışın son zamanlarda ÇKP’ye bağlı yetkililerin ve tanınmış kişiler arasındaki ölümlerin, mevcut COVID krizi sırasında neden arttığını açıklayacağını söyledi.

“Çin Komünist Partisi, hala hayatta iken Falun Gong uygulayıcılarından organ alıyor. Bu kesinlikle insanlık dışı bir vahşet. Bu nedenle virüs partiyle bağlantılı kişilere musallat oluyor” dedi.

Falun Gong uygulayıcıları yasa dışı organ ticaretine dikkat çekmek için 16 Mayıs 2016’da Manhattan’da geçit töreni sırasında
Fotoğraf: Samira Bouaou/The Epoch Times

Falun Gong’un muazzam popülaritesi nedeniyle Çin Komünist Partisi, 1999 yılında uygulamanın acımasızca bastırılmasını emretti. Sonuç olarak, tahminen 100 milyon Falun Gong uygulayıcısı gözaltı, işkence ve zorla alınan organlar, yani yasa dışı organ ticareti ile karşı karşıya kaldı.

2019’da bağımsız bir mahkeme, ÇKP rejiminin organ elde etmek ve bir nakil pazarı oluşturmak amacıyla, yıllardır vicdan mahkumlarını öldürdüğünü tespit etti ve bu gözaltında tutulan kurbanların ezici çoğunluğunu, Falun Gong uygulayıcıları oluşturmaktadır.

Gu, artık COVID’in ülke genelinde bir orman yangını hızında yayıldığını ve Bay Li’nin makalesinin, Çinlilerin hayata dair bakış açılarını ve dünya görüşlerini yeniden şekillendirmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

” Makale çok önemli ve tam zamanında yayınlanmıştır.”

“Tüm insanlar için önemli bir mesaj”

Lou metni okuduğundan beri “dünyaya, hayata ve tutumuna bakışını” değiştirmeye başladı. Lou, “Makale beni nazik kalmaya ve iyi şeyler yapmaya daha da kararlı kılıyor” dedi.

Lou, Falun Gong’u uygulamamasına rağmen, Bay Li’nin makalesini arkadaşlarına tavsiye ettiğini söyledi. “Geçmişte, Bay Li’nin öğretileri sadece Falun Gong öğrencileri içindi. Ama şimdi, Bay Li tüm insanlara mesajlar iletiyor. Anladığım kadarıyla Bay Li, bu süre zarfında daha fazla insanın kurtarılmasını istiyor.” Makaleyi, “ister batıda ister doğuda olsun, tüm insanlar için önemli bir mesajı taşıdığı” için paylaştı.

Bu makale ilk olarak theepochtimes.com’da şu başlık altında yayınlandı: “‘A Crucial Message for All Human Beings’: Chinese Find Insight From Article by Founder of Falun Gong”

Haber : Dorothy Li, Epoch Times

Çeviri : Evren Durmaz, Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.