Farklı Şehirlerde İstanbul Sözleşmesi Protestosu Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması üzerine Ankara, İstanbul, İzmir gibi farklı şehirlerde kadınlar tarafından protesto düzenlendi. 

İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmesine tepki olarak eylem düzenlemek isteyenler, polisin Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne giriş çıkışları kapatması üzerine, barikatın bitiş noktası olan Şişhane metrosu önünde toplandı.

Polis barikatının önünde düzenlenen eylemde ellerinde döviz ve afişlerle eylemciler; “İstanbul sözleşmesi bizim”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek şiddeti son bulsun”, “Eşitlik olmadan adalet olmaz” sloganları attı.

Fotoğraf: Epoch Times

Protestoda “Haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok, hayatlarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok, susmaya niyetimiz yok, itaat etmeye niyetimiz yok, evlere dönmeye niyetimiz yok, şiddete razı gelmeye niyetimiz yok, eşitsiz yaşamaya niyetimiz yok, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeye niyetimiz yok” açıklamasında bulunuldu.

Fotoğraf: Epoch Times

Toma getirildi ve biber gazı kullanıldı

İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen yürüyüşte göstericilerin Taksim Meydanı’na girişine izin verilmedi.

Taksim Meydanı’ndaki barikatın açılmasını isteyen eylemciler ile polis arasında arbede yaşandı. Polisler biber gazı ile müdahelede bulundu ve kalabalığı dağıtmak istedi.

Ankara’da yüzlerce kadın toplandı
Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanan yüzlerce kadın, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dövizleriyle sloganlar atarak karara karşı çıktı.

İzmir’de protestonun gerçekleştirilmesine izin verilmedi 
İzmir’de Alsancak Meydanı’nda toplanarak yürümek isteyen kadınlara ise polis izin vermedi ve biber gazı kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.