Fast-foodlar Rusya’da obez sayısını ikiye katladı

MOSKOVARusya’nın başkenti Moskova’da yaşayan vatandaşlardan kilo sorunu yaşayanlar son 12 yılda iki kat arttı. Uzmanlara göre bunun nedeni Moskova’da çığ gibi büyüyen fast-foodlar.Rus basınına konuşan Moskova Belediyesi Sağlık Dairesi Başhekimi Leonid Lazebnik, son yıllarda Moskovalıların iki kat daha fazla kilo sorunu yaşamaya başladıklarını söyledi. Lazebnik, “Bu gösterge 12 yıl öncesiyle kıyaslamada iki misli daha fazla. 2008 yılında Moskovalıların yüzde 17,3’nün fazla kilo sorunu vardı. Bugün ise bu rakam yüzde 38,2.” dedi.

Rus diyet uzmanları da konuyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Bu durum uzun süreli devam ederse, Rusya’nın başkenti ABD ve Meksika’yı sollayacak. Zira bu iki ülkede bu hastalıktan çocukların yüzde 43’ü, vatandaşların ise yüzde 30’u zarar görüyor.

Başka Rus uzmanları, sorunun nedenlerini gıda küreselleşmesinde görüyor. Rus basınında çıkan yorumlara göre, Moskovalılar hamburger kültürü yüzünden kendi geleneksel mutfağını bir köşeye atıyor, unutuyor. Moskova’da süpermarketlerin artması da dondurulmuş gıda ürünlerinin çok tüketilmesine sevk ediyor. Pizza ve suşiler Moskovalıların sevimlisi olmuş durumunda. Geleneksel klasik çorba ürünleri çocuk menüsünde bile terk ediliyor. Rus basını da bu durumu “facia” olarak nitelendiriyor.

EKONOMİK KRİZ DE OBEZİTEYİ TETİKLEDİ

Başkentte sadece zenginler değil, fakir vatandaşlar da şişmanlıyor. Rus basınına göre, Moskovalıların şişmanlamasının bir nedeni küresel ekonomik kriz. Gelir düzeyi düşen Moskovalılar ucuz gıda ürünleri tüketerek yanlış beslenmenin kapısını çalıyor. Örneğin ekmek, patates gibi ürünler. Ayrıca zayıflamak için doktora gitmek de fazla masraf. Moskova’da diyet uzmanı doktorun ilk muayenesinden geçmek 100 dolar. 200 dolar da şahsi diyeti formüle edilmesi için ek ücret.

Şişmanlama Moskova’da berbaerinde bir çok yeni sektörün birilerinin de ekmeğine yağ sürüyor. Başkentte şişman vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan sektörler gidişattan memnun . Örneğin şişman vatandaşlar için büyük beden elbiseler satan şirketler, şişman manken okulları ve başka hizmet yerleri açılmaya başladı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.