Fazıl Say’a 10 Ay Hapis Cezası Verildi

Fazıl Say
Fazıl Say

Ünlü Piyanist Fazıl Say “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Say’a verilen cezanın geri bırakılmasına karar verdi. Say 5 yıl içerisinde benzer bir suç işlemezse aldığı ceza düşecek.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Fazıl Say katılmadı. Şikayetçilerle taraf avukatlarının katıldığı duruşmada mahkeme son savunmaları aldıktan sonra kararını açıkladı. Mahkeme, Say’ın ”halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” suçunu işlendiğine karar verdi.

Suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemedeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amacı dikkate alan mahkeme önce 8 ay cezaya hükmetti. Suçun yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle yarı oranında artırarak bir yıla çıkaran mahkeme, sanığın duruşmadaki davranışları nedeniyle cezayı 10 aya indirdi. Say’ın sabıkasız olmasını göz önünde bulunduran mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Say 5 yıl içerisinde benzer bir suç işlemezse verilen hapis cezası düşecek.

Ünlü piyanist Fazıl Say, yazılı bir açıklama yaparak mahkeme kararını değerlendirdi. Say yaptığı yazılı açıklamada, “Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.