FBI, Dünyanın En Yaygın Spam Ağına Sahip Rus Vatandaşının Peşinde

MOSKOVA– FBI İnternet’te yayınlanan spamın üçte birinden sorumlu olduğunu tespit ettiği, Rus uyruklu şahsı yakalamak için soruşturma başlattı.

Smoking Gun internet portalı tarafından yapılan haberde, FBI’ın Oleg Nikolaenko adlı Rus vatandaş ile ilgili dünyanın en yaygın spam ağına sahip olduğu gerekçesi ile soruşturma başlattığı belirtildi. FBI Nikolaenko’nun ‘anti-spam kanununu’ ihlal etmesi ve posta ve telefon dolandırıcılık yasalarının çiğnenmesine yataklık etmekle suçluyor.

Portalın haberine göre zanlı 23 yaşında ve Moskova yakınlarında bulunan Vidnoye köyünde yaşıyor. FBI’ın soruşturma belgelerinde Nikolayenko’nun 500 binden fazla bilgisayara bulaştığı ünlü Mega-D ağının sahibi olabileceği ifade ediliyor.

Bazı uzmanlar Mega-D’nin dünyanın en kapsamlı bot ağını oluşturduğunu belirtirken, ağın küresel spamın yüzde 32’sine sahip olduğu tahmin ediliyor. Günde 10 milyar mektup gönderme imkanına sahip olan ağ 2009 yılında FireEye internet güvenlik şirketi tarafından etkisiz hale getirildi.

İnternette ‘Dotsent’ rumuz ile çıkan Nikolayenko ile ilgili bilgiyi ise FBI’ya diğer spamerler Jody Smith ve Lance Atkinson tarafından verildiği belirtildi. Atkinson FBI’ya bilgi vererek en güçlü desteği Rusya’dan aldıklarını anlattı. Ayrıca Atkinson altı aylık bir dönem için Nikolayekno’ya hizmetleri karşısında 460 bin dolar ödediğini açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.