Filipinler’de Bopha Tayfunu Yüzlerce Kişinin Canını Aldı

Tayfunda hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirlemeye çalışırken (Aljibe / AFP / Getty Images)

Bu hafta başında Güney Filipin Adalarını vuran şiddetli tayfun neticesinde 274 kişi öldü, 339 kişi yaralandı ve 279 kişiye ulaşılamıyor.

Bopha tayfunu salı günü Mindanao adasını vurdu ve binlerce evin yıkımına neden oldu. Yetkililer binlerce evin zarar görmesinden dolayı ölü sayısının artmasından endişeleniyor.

Muz ağacından yapılan derme çatma bir sal üzerindeki bir çocuk (STR / AFP / Getty Images)

Associate Press’in verdiği bilgiye göre en çok hasar gören bölge Compostela vadisinde 150 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri bakanı Mar Roxas, New York Times’a “Ailelerin içinde altı yedi tane aynı ismi ve soyadı taşıyan kişiler var. Bütün bu ailelerin yok olduğunu görmek çok üzücü” dedi. Çoğu kasabada bazı bölgeler tamamen yerle bir oldu.

Compostela Vadisinde selden kaçıp yüksek yere çıkarak kayaların üzerinde oturan bir kız (Ted Aljibe / AFP / Getty Images)

Roxas sözlerine, ”Mindanao adasında zarar görmemiş herhangi bir bölge hemen hemen hiç yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, sık sık oluşan doğal afetleri önlemek için yapılacak çok şey olduğunu söyledi.

5 Aralık 2012’de tayfun sonrası ölen bir çocuğun cesedini taşıyanlar (Aljibe / AFP / Getty Images)

Aquino “Tek bir kaza bile stres yaratmaya yeter. Amacımız her zaman bu kazaları azaltma yönünde önlemler almak olmalıdır” dedi.  Geçen Aralık ayında meydana gelen tayfunda 1.200 kişinin hayatını kaybettiğini, büyük maddi zararın meydana geldiğini açıkladı.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.