Filipinler’de Milyonlarca Kişiyi Etkileyen Tayfun

Dünyanın en şiddetli tayfunlardan biri olarak tanımlanan Heiyan Tayfunu binlerce evi yıktı. (RAUL BANIAS/AFP/Getty Images)
Dünyanın en şiddetli tayfunlardan biri olarak tanımlanan Heiyan Tayfunu binlerce evi yıktı. (RAUL BANIAS/AFP/Getty Images)

Filipinler’de meydana gelen Haiyan Tayfunun verdiği hasar bilançosu giderek artıyor. Şimdiye kadar 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ülkenin orta kesimlerini etkisi altına alan Haiyan Tayfunu, maddi ve manevi olarak büyük zarara neden oldu.

Hala devam eden arama kurtarma çalışmaları sonucu ölü sayısının artacağı düşünülüyor. Tayfundan kaynaklı toprak kaymaları ve 300 km’yi aşan hızıyla rüzgar binlerce evi yıktı. Ayrıca 5 metreyi aşan dalgalar kıyı sahili boyunca önüne gelen herşeyi yıktı, yok etti.

Ülkenin İç İşleri Bakanı Max Roxas,  ölü sayısı açıklandıktan sonra henüz bunun tespitinin çok erken olduğunu belirtti. Ayrıca, “Meydana gelen yıkım için söylenecek söz yok”, “Gerçekten korkutucu bir durum. Burada büyük bir insanlık dramı var” dedi.

Haiyan Tayfunu şiddeti 5 olarak en yüksek kategori kapsamına giriyor. Ayrıca dünyanın en şiddetli tayfunu olarak da tanımlanıyor.

Tayfun sonrasında Birçok kişi evsiz kaldı. Geriye kalanlar kaybolan akrabalarını arıyorlar.

Şiddetli tayfun Filipinler’den Vietnam’a doğru ilerliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.