Filipinler’deki Sel Felaketinde Ölü Sayısı 48’e Ulaştı

Resim: Getty Images

Filipinler’in güneyindeki Mindanao adasında meydana gelen sel felaketi ve toprak kayması sonucu 48 kişi hayatını kaybetti. 22 gündür devam eden şiddetli yağışlarda 35 milyon dolarlık hasarın oluştuğu bildirildi.
Filipinler Milli Afet Kurulu’nun (NDRRMC) yaptığı açıklamada, ülke genelinde 22 gündür devam eden şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel felaketinde 1 milyon 388 bin insanın etkilendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca 16 şehrin, 147 ilçenin ve bin 471 köyün sel felaketinden dolayı hasar gördüğü kaydedildi.
Filipinler Devlet Başkanı Benigno Simeon Cojuangco Aquino III, meydana gelen hasarı karşılamak için gerekli parayı önerge hazırlayarak 2012 bütçesinden alacaklarını ifade etti. Sel felaketinde en büyük maddi kayıp halkın geçim kaynağı olan tarımda oluştu. Yaşanan felaketlerde bin 169 ev kullanılamaz hale gelirken, 3 bin 733 aile tahliye edildi.
2004 yılında meydana gelen toprak kaymasında 100’den fazla insanın yaşamını yitirmesinin ardından ülkede toprak kaymasının önüne geçmek için ağaç kesme yasağı uygulanmıştı. Aquino III konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ağaç kesme yasağına yeni ekipler kurularak daha dikkatli olunacağını söyledi.


Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.