Finlandiya’dan İsrail’e kınama, Türkiye’ye destek

HELSİNKİİsrail’in Gazze’ye insani yardım taşıyan “Mavi Marmara” adlı Türk gemisine yaptığı saldırıya Finlandiya’dan da tepkiler yağdı. Sivil toplum kuruluşları ve başta Türkiyeli gurbetçiler olmak üzere Finlandiyalı, Suriyeli, Faslı aktivistlerden oluşan bine yakın gösterici, başkenti Helsinki’de bir araya geldi. Parlamento binası yakınında toplanan aktivistler, “Terörist İsrail” sloganları atarak İsrail Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti. Kortejin geçeceği caddeler trafiğe kapatılırken, Finlandiya medyası korteji yakından takip etti.Polis araçları ve motorsikletli polisler eşliğinde hareket eden kortej, Vatanspor Derneği öncülüğünde ilerledi. “Bebek Katili İsrail”, “Aşağılık İsrail”, “Dünya İsrail’den nefret ediyor” dövizleri taşıyan kortej, Helsinki Tren İstasyonu önünden geçerek Kaisaniemi kavşağından Aleksanterinkatu caddesine yöneldi. Ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları da olan korteje, Finli vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kortej, Stockman alışveriş merkezine geldiğinde bir süre durdu.

Vatanspor Derneği Başkanı Aslan Taşkın yaptığı açıklamada “Ülkemizi desteklemek ve demokratik tepkilerimizi göstermek için bir araya geldik. İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere insani yardım götüren sivillere yaptığı saldırıyı, dünya kamuoyu önünde kınıyoruz.” dedi.

Gösterileri birçok Finli alkışlarıyla destekledi. Göstericiler arasında bulunan Finlandiya Solcu Öğrenciler Birliği üyesi Antti Kurko (22), İsrail’in saldırısını “İnsanlığa karşı büyük bir provokasyon” olarak değerlendirdi. Bir diğer dernek üyesi Milja Rämö (20) saldırıyı kınadığını söyleyerek “İğrenç kelimesinden başka bir şey aklıma gelmiyor.” dedi.

Göstericiler, Stockman alışveriş merkezi önünden hareket ederek, İsrail Büyükelçiliği önünde kurulan polis barikatı arkasında toplandı. Burada açılan Türk bayrakları ve İsrail karşıtı dövizlerle sloganlar atılmaya devam edildi.

Finlandiyalı Sosyal Sorumluluk Sahibi Psikologlar Derneği adına basın açıklaması yapan Kirsti Palonen (62) “Silahsız insanlara yapılan saldırı kuşkusuz yasadışı. İsrail’in Gazze’de uyguladığı zulüm politikasının bir devamı. İsrail’in bu saldırgan tavrı devam ettiği sürece, bizim tepkilerimiz daha da artarak devam edecek.”dedi. Palonen, ayrıca İsrail’in Gazze’de Filistinli çocuklara, psikolojik travmalar yaşattığının da altını çizdi.

İSRAİLLİ GAZETECİ DE KINADI

Finlandiya’da yaşayan İsrailli gazeteci ve belgesel film yapımcısı Gideon Gitai de göstericiler arasında yer aldı. Gitai, İsrail’i terörist bir devlet olarak nitelerken, “İsrail bölgede son kartlarını oynamaktadır. İsrail, terör politikasıyla kendi sonunu hazırladığının farkına vardığında iş işten geçmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Göstericiler arasından fırlayan Faslı bir gösterici, elindeki İsrail bayrağını tutuşturarak yere attı ve tekmeledi. Göstericiye polis müdahelesi olmadı. Ayrıca İsrail Büyükelçiliği yanındaki bir binadan Filistin bayraklarının sarkıtıldığı görüldü.

Gösterilerde, sol görüşlü ve eşcinsel aktivistler de gözden kaçmadı. İki saat süren protesto gösterileri, katılımcıların sessiz bir şekilde dağılmasıyla sona erdi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.