Fırçasız Ressam Cemil Başo Eserleriyle Anılıyor

BURSA-Geçen yıl Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybeden ‘fırçasız ressam’ Cemil Başo, Uludağ Üniversitesi’nde açılan sergiyle anılıyor.

Ölümünün birinci yıl dönümünde sanatçıyı sergiyle anmak isteyen Dr. Cem Sırrı Önen, koleksiyonunda yer alan 52 eseri izleyenlerle buluşturdu. Rektörlük Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına çok sayıda sanatsever, öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esvet Açıkgöz, sanatçı Cemil Başo’yu anmak amacıyla düzenlenen bir sergiye ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, koleksiyoner Dr. Cem Sırrı Önen’e teşekkür etti.

Dr. Cem Sırrı Önen de resim yaparken fırça, palet gibi gereçler yerine spatula, bez parçası, cam ve bıçak gibi malzemeler kullanan ‘Fırçasız Ressam’ Cemil Başo’nun eserlerine, 1995 yılında ilgi duymaya başladığını ve koleksiyonuna kattığını söyledi.

Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Şinasi İşler’in de kendisini teşvik ettiğini, ölümünün ilk yıldönümünde Cemil Başo sergisi açılmasını anlamlı bulduğunu ifade eden Dr. Önen, “Koleksiyonumu sanatseverle paylaşarak sanatçıyı yâd etmekten mutluyum.” dedi.

Rektörlük Sanat Galerisi’ndeki sergi 31 Aralık 2010 tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.