Fordham Üniversitesi Profesörü, Falun Gong’un Kurucusunun Makalesini Okuyunca Edindiği Anlayışı Paylaştı

Fordham Üniversitesi Lincoln Merkez Kampusu, Manhattan, New York City (Fotoğraf: Wikipedia)

Çin Yeni Yılı arifesinde, Falun Gong manevi uygulamasının kurucusu Bay Li Hongzhi, “İnsanoğlu Nasıl Var Oldu?” başlıklı bir makale yayınladı. Bay Hongzhi bu makalede, “insanlara olaylar ile ilgili gerçek bir resim sunmak ve kurtuluşları için bir şans daha vermek” için, cennete ait sırları açıkladığını söyledi.

New York City’deki Fordham Üniversitesi’nde siyaset bilimi doçenti olan William Baumgarth, makaleyi okuduktan sonra, iyi bir insanın zor bir dönemi geçebilmesi için “tek geçerli yolun”, erdemini artırmak ve daha iyi biri haline gelmek olduğunu anladığını söyledi.

“Yaradılışın başlangıçları ve döngüleri hakkındaki bölümler bana klasik Yunan (ve Roma) felsefesinde hâkim olan konuları hatırlattı: Platon, özellikle Timaeus kitabı, ama aynı zamanda Stoacıların evrensel gelişim kozmolojileri ve son olarak yangın felaketi ve yeniden doğuş.” Baumgarth, 27 Ocak’ta The Epoch Times’a verdiği demeçte, “bu teorileri yaratıcı, özenli buluyorum ama entelektüel olarak zorlayıcı bulmuyorum” dedi.

“Li Hongzhi’nin neden şu anda evrenin bu kadar kötü bir âlemine yerleştirildiğimize dair açıklaması çok daha ilgi çekici. Biraz Platon’un Er ve ‘Cumhuriyet’inin sonu hakkındaki efsanesini anımsatıyor. Li Hongzhi, yakın zamanda gerçekleşecek bir yıkıma işaret ederek, bilgiyi artırmanın, erdemi yükseltmenin, hepimizin içine düştüğü ortamı ve zamanımızın koşullarını kabul etmenin önemini ortaya koyuyor. Erdem ve kabullenme bizim tek geçerli yolumuz olabilir,” diye devam etti.

Harvard Üniversitesi’nden doktoralı Baumgarth, Siyaset Bilimi Bölümü’nde doçenttir ve şu anda Ekonomi Bölümü’nde yönetimden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Daha önce Siyaset Bilimi Bölümü başkanı, Klasikler Bölümü geçici başkanı, Fakülte Senatosu başkanı, Üniversite Görev Süresi İnceleme Komitesi başkanı, Fordham Orta Eyaletler İzleme süreci başkanı ve Rose Hill Onur Programı direktörü olarak görev yaptı. Klasik, Orta Çağ, Modern ve Çağdaş Siyaset Felsefesi alanlarında dersler vermektedir.

Baumgarth, makaleden ilk olarak “hayatın bir anlamı olduğunu”, ikinci olarak da kişinin hayatının anlamının, kendi verdiği kararların bir sonucu olduğunu öğrendiğini söyledi.

“Kötü kararlar kötü koşullara yol açar. Öfkelenmek, karamsarlığa kapılmak veya depresyona girmek yerine, olanları kabul etmeli ve ilerlemelisiniz” dedi.

Baumgarth, Bay Hongzhi’nin dünya ve insanoğlu hakkında çok şey bildiğine inanıyor. “Sanırım insanoğlundan bahsederken, benim anladığım, ilk etapta verdiği mesaj, nerede bulunduğun konusunda olumsuzluğa kapılma… İkincisi, erdem kazan, karakter özelliklerini ve ahlakını geliştir. İyi insanların bunu atlatmasının tek yolu, daha iyi insanlar haline gelmektir. Bizi içinde gördüğü durum budur, bu yozlaşmadır. Belki de yıkımın eşiğindeyiz, [ama ben] buna ne kadar yakın olduğumuzdan emin değilim” dedi.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından halka tanıtıldı. Manevi uygulama, “doğruluk, merhamet ve hoşgörü” temel ilkelerine dayanmakta, uygulayıcılara iyi insanlar olmayı ve gerçek doğalarına dönene kadar daha iyi olmaya çabalamayı öğretmektedir.

Çin Komünist Partisi, Temmuz 1999’da Falun Gong’a karşı geniş çaplı bir zulme başladı. Son 20 yılı aşkın bir süredir, dünyanın her yerindeki Falun Gong uygulayıcıları zulme direniyor ve aynı zamanda, uygulama dünyanın her yerine yayıldı. Bugün, Falun Gong dünya çapında 100’den fazla ülkede uygulanmaktadır.

Yazanlar: Jenny Li ve Olivia Li, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.