Fransa-İtalya Arasındaki Gerginlik Açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa-İtalya arasında gerginliğe neden olan sivil toplum kuruluşu gemisi Aquarius ile ilgili açıklamada bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya’nın göçmen taşıyan Aquarius gemisine limanlarını açmamasıyla Fransa-İtalya arasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklamada bulundu.

Konuyla ilgili bazılarının yönettiği duygulara kapılmamak gerektiğini ifade eden Macron, ülkesinin İtalya ile örnek teşkil edecek şekilde bir yıldır el ele çalıştığı konularda güvence verdiğini söyledi.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, dün yaptığı açıklamada, Akdeniz’de kaderlerine terk edilen sığınmacıların bulunduğu geminin İtalya’nın sorumluluğunda lduğuna işaret ederek İspanya’nın gemiyi kabul etme kararını desteklediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da sığınmacıları asla kaderlerine terk etmeyeceklerini söylemişti.

İtalya İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Motteo Salvini, Fransa’nın Aquarius gemisi olayıyla ilgili ülkesine yönelttiği eleştirilere ilişkin “Dayanışmayla ilgili kimseden bir şey öğrenecek değiliz. Tarihimiz, Fransız hükümet yetkilileri tarafından bu şekilde azarlanmayı haketmiyor. Umarım özürdilerler.” şeklinde ifadelere yer vermişti.

Macron, daha önce yaptığı açıklamada İtalya’nın davranışını “gülünç ve sorumsuzluk örneği” olarak nitelendirmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.