Fransa, Türkiye’den Somut Adım Bekliyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Fransa’ya ve Avrupa Birliği’ne (AB) karşı söylemlerinin daha güven verdiğini ve ancak somut adımlar atana kadar ilişkilerin kırılgan kalacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dün yaptığı videokonferans görüşmesinin ardından iki ülke arasında işbirliği için “ciddi potansiyel” bulunduğu belirtildi.

 Erdoğan, videkonferansı gerçekleştirmesinin ardından, iki ülke arasında işbirliği için “ciddi potansiyel” bulunduğunu ve güvenlik ve diğer konularda iki ülkenin dayanışma içinde hareket etmesini arzu ettiğini söyledi.

Ankara ve Fransa’nın başkenti Paris arasında Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve diğer konulardaki politikaları nedeniyle birçok kez anlaşmazlık yaşanmıştı.

Dışişleri Bakanı Le Drian aynı gün mecliste yaptığı konuşmada görüşmeye ilişkin olarak “Artık daha fazla hakaret olmadı ve kullanılan dil daha güven vericiydi. İlişkiler kırılgan olmaya devam ediyor çünkü anlaşmazlıkların listesi hayli uzun. Biz tüm bunlara rağmen Türkiye ile sağlıklı bir ilişki arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Le Drian, “Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs sularından çıkması ve Ankara’nın Yunanistan ile müzakereleri yeniden başlatma arzusunu ortaya koyması olumlu işaretler. Artık somut eylemlere ihtiyacımız var ki biz de kendimizi o eylemlere göre konumlandırabilelim. Şimdilik her şey sadece sözde.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.