Fransa ve Hindistan, 9.3 Milyar Dolarlık Nükleer Enerji Anlaşması imzaladı

YENİ DELHİ– Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Hindistan ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında toplam değeri 9.3 milyar dolar olan iki nükleer reaktör inşaatı anlaşması imzalandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin dört günlük Hindistan ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında iki nükleer reaktör inşaatını öngören anlaşma imzalandı. Toplam değeri 9.3 milyar dolar olan anlaşma Sarkozy ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh de hazır bulunduğu törenle imzalandı. Anlaşma çerçevesinde Fransa’nın ana nükleer enerji şirketi Areva SA, her biri 1,650 megawatt olan iki nükleer reaktör inşa edecek. Nükleer santralin Hindistan’ın basındaki Maharashtra eyaletindeki Jaitapur kentinde yapılması planlanıyor.

Anlaşma, Hindistan’ın her geçen gün artan enerji ihtiyacını karşılamak için kurmayı planladığı 20 nükleer reaktörden ilk ikisini temin edecek.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e dört günlük Hindistan ziyaretinden savunma, dışişleri ve maliye bakanları ile 60’a yakın işadamı eşlik ediyor. Ziyaret çerçevesinde savunma alanında hiçbir anlaşma imzalanması beklenmezken, Sarkozy Fransız şirketlerin Hindistan’a askeri donanım sağlamasına çaba göstereceği belirtiliyor.

Fransız şirketleri Hindistan Hava Kuvvetleri’nin 51 adet Mirage-2000 jetlerini modernize etmek için görüşmelerde bulunuyor. Hindistan ayrıca 11 milyar dolar değerinden 126 savaş uçağı ve 4 milyar dolar değerinde 200 helikopter almak için piyasa araştırması yapıyor. Savunma uzmanlarına göre Hindistan 2012 ve 2022 yılları arasında savunma alanına 80 milyar dolar harcama yapacak.

Fransız lider temaslarını Hindistan’ın ticaret, finans, ve kültür başkenti Mumbai ziyareti ile tamamlayacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.