Fransa’da Protesto: Biz Savaş İstemiyoruz

3 Eylül 2013--Fransa Hristiyan Demokratik Parti’nin eski lideri, elinde ‘Fransa Doğu Hristiyanların Koruyucusudur’ yazılı pankartla Suriye’de Beşar El Esad’ın tarafında olduğunu ve savaşın istenmediğini belirtiyor. (JACQUES DEMARTHON/AFP/Getty Images)
3 Eylül 2013–Fransa Hristiyan Demokratik Parti’nin eski lideri, elinde ‘Fransa Doğu Hristiyanların Koruyucusudur’ yazılı pankartla Suriye’de Beşar El Esad’ın tarafında olduğunu ve savaşın istenmediğini belirtiyor. (JACQUES DEMARTHON/AFP/Getty Images)

Amerika ve Fransa hükümet yetkililerinin Suriye’ye müdahale edilmesinden yana oldukları halde Paris’te savaş olmamasına ilişkin protesto gösterileri yapıldı. Paris’teki tarihi adliye sarayı yakınında düzenlenen protesto gösterisinde, eylemciler Cumhurbaşkanı François Hollande ile Başbakan Jean-Marc Ayrault’un istifasını istediler.

Göstericiler “Biz savaş istemiyoruz. Bu, sizin savaşınız. Fransız halkının yüzde 64’ünün, savaşa ve Suriye’ye müdahale edilmesine karşı olduğunu bile bile hala Suriye’ye müdahale için direniyorsunuz. Fransa’da insanlar katlediliyor onları görmezden geliyorsunuz, Marsilya’da terör var, her gün insanlar kurşunlanıyor, Paris’in banliyölerinde insanlar bıçaklanıyor. İlk önce kendi halkının güvenliğini sağla sonra Suriye’nin sorunuyla ilgilen” dediler.

Kendilerini “Action France” olarak adlandıran Eylemcilere bazı sivil toplum örgüt üyelerinden de destek geldi. Savaş karşıtı bir avukat kürsüye çıkarak yaptığı konuşmasında, “François Hollande bırak Obama’nın piyonu olmayı, kendi ülkendeki işsizleri düşün, evsizleri düşün. Fransız ekonomisi her geçen gün çöküyor insanlar işsiz evine ekmek götüremiyecek duruma geldi siz hala ABD’nin peşine takılmış savaş çığırtkanlığı yapıyorsunuz “ dedi.

Başka bir gösterici ise, “BD, Orta Doğu’yu karıştırmak ve petrola sahip olmak için, Afganistan, Irak, Libya, Mısır gibi ülkeleri karıştırdıktan sonra, şimdi de Suriye’ye müdahale için destek arıyor. Suriye’den sonra ABD’nin hedefinde İran ve Türkiye olacaktır “dedi.

Fransa ve Amerika Dışişleri Bakanları Paris’te bir araya geldi

Paris’te biraraya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Amerika Dış İşleri Bakanı John Kerry gazetecilere açıklamalarda bulundular. Fabius ve Kerry, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığından “emin olduklarını” ve askeri müdahale konusunda “desteğin arttığını” ifade etti. Fabius, “Bütün kanıtlar Beşar Esad’ın kimyasal saldırının sorumlusu olduğunu gösteriyor. Kararlı ve ölçülü bir müdahale gerekiyor. ABD ve Fransa bu konuda yan yanalar. Askeri müdahale siyasi bir çözüm ile çelişmiyor. Bu durum aksine, siyasi çözümün önünü açacaktır” diye açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, “Sınırlı ve odaklı” bir müdahale gerektiğini belirten “50 yıl önce bu silahların bir daha asla kullanılmamasını istedik. Bugün Beşar Esad’ın bu kırmızı çizgiyi aştığından eminiz” açıklamasını yaptı.

Kaynak :İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.