Fransa’daki Saldırgan Ortaya Çıktı

Fransa'nın Strazburg kentindeki Noel pazarında rastgele ateş açarak, 4 kişinin hayatını kaybetmesine, 14 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıyla ilgili ayrıntılar geldi.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde Salı akşamı 20.00 sularında Noel pazarının yakınında silahlı saldırı gerçekleşti.

Fransız savcı, saldırganın Fas asıllı 29 yaşındaki Chekkat Charif olduğunu ve ateş ederken “Allahu ekber” diye bağırdığını ifade etti. Ayrıca, saldırganın suç geçmişinin de bulunduğu da kaydedildi.

Strazburg’daki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 9’u ağır 14 kişi yaralanmıştı.

Saldırgan pazarın güvenlik önlemlerinin azaldığı kapanma saatlerinde Pazar yakınında üç farklı noktada (Noel Pazarı’nın yakınında bulunan Corbeau Köprüsü’nde, Kleber Meydanı’nda ve Orfèvres Caddesi’nde) ateş açtı.

Bölgedeki “anti-terör uygulamaları” kapsamında devriyede olan bir asker saldırganla çatıştı. Polis saldırganın yaralandığını ama kaçmayı başardığını, askerin ise hafif yaralı olduğunu bildirdi.

Saldırının ardından kentte şüpheliyi yakalamak için operasyon başlatılırken, kent halkı saklanmak için çevredeki restoranlara saklanmıştı.

Yetkililer, vatandaşları evlerinden çıkmama konusunda uyarmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, şüphelinin iki kez güvenlik güçleri ile çatışmaya girdiğini söyledi.

Görgü tanığı Pater Fritz BBC’ye silah ateşi duyduğunu ve vurulmuş bir kişiyi bir köprüde yatarken bulduğunu ve hayatını kurtaramadığını söyledi:

“Bölgeye ambülanslar giremedi. 45 dakika sonra onu hayata geri döndürme çabalarımızı bıraktık çünkü telefondaki doktor anlamsız olacağını söyledi.”

AFP’ye konuşan Fatih isimli bir görgü tanığı ise “Silah sesleri duyulduğunda kargaşa oldu” dedi.

Bakan Castaner sınır kontrollerinin arttığını, Noel pazarlarındaki güvenliğin artırılacağını, 350 güvenlik görevlisi tarafınca şüpheli için aramanın sürdüğünü aktardı.

Polis 29 yaşındaki şüphelinin Strasbourg doğumlu C.C. olduğunu ve güvenlik güçlerince şüpheli olarak önceden tanındığını bildirdi.

Strasbourg’da ve şüphelinin evinin bulunduğu Neudorf bölgesinde yaşayanlara evlerini terk etmemesi uyarısı yapıldı. Bölgede bulunan Avrupa Parlamentosu binasında güvenlik önlemleri alındı ve giriş çıkışlar durduruldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Twitter’da “Tüm ülke Strasbourg’la, kurbanlarımız ve aileleriyle dayanışma içindedir” yazdı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.