Fransız Sanatçı Françoise Hardy 80 Yaşında Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Haberi sanatçının oğlu Thomas Dutronc sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Fransa’nın dünya çapında tanınan pop ikonlarından biri olan Françoise Hardy, 80 yaşında yaşamını yitirdi.Fransız pop ikonu Françoise Hardy’nin ölümü, oğlu ve aynı zamanda bir müzisyen olan Thomas Dutronc tarafından duyuruldu. Dutronc, annesinin ölümünü Instagram’da bebeklik fotoğrafıyla paylaşarak duygularını ifade etti.
Hardy, 2004 yılında lenf kanseri teşhisi konulduktan sonra uzun süre tedavi gördü. Ancak sağlık sorunları devam etti ve 2015 yılında kısa bir süreliğine komaya girdi. Komadan çıktıktan sonra konuşma, yutma ve solunum sorunları yaşamaya başladı.

Françoise Hardy, 1944 yılında Nazi işgali altındaki Paris’te doğdu. 16 yaşında gitar almış ve müzik kariyerine adım atmıştır. 1961 yılında Disques Vogue ile albüm anlaşması yaparak müzik dünyasına giriş yaptı.
Müziğinin yanı sıra modaya olan ilgisiyle de bilinen Hardy, Fransız şansonunu modern müzik türleriyle birleştirerek kendi tarzını yarattı. Ye-ye tarzının önemli temsilcilerinden biri olan Hardy, müzik kariyeri boyunca büyük başarılar elde etti. Özellikle kendi yazdığı “Tous les garçons et les filles” şarkısıyla ün kazandı ve milyonlarca kopya sattı.Ünlü tasarımcılar Yves Saint Laurent ve Paco Rabanne gibi isimlere ilham verdi ve moda dünyasında önemli bir yere sahipti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.