G-7 Liderleri Ukrayna Konusunu Görüşecek

G-7 ülkelerinin hükümet ve devlet başkanları hafta sonu Almanya’nın ev sahipliğinde bir araya geliyor.

Dünyanın en güçlü yedi ekonomisine sahip ülkelerin liderleri, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ev sahipliğinde Pazar günü Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Şatosu’nda bir araya gelecek.

Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek G-7 Zirvesi için en az 18 bin polis görev alacak ve protestocuların otele ulaşmaması için 16 kilometre uzunluğunda bir güvenlik çiti kurulacak. Konuklarsa helikopterlerle otele getirilecek. Zirvenin güvenliğini sağlamak amacıyla Bavyera eyaleti ile federal hükümet toplamda 180 milyon euroluk bir bütçe ayırdı.

Zirveye Almanya’nın yanı sıra İngiltere, Fransa, Japonya, İtalya, Kanada ve ABD’nin liderleri ile özel olarak davet edilen Arjantin, Endonezya, Senegal, Hindistan ve Güney Afrika’nın devlet ve hükümet başkanları katılacak. Söz konusu liderlere ek olarak AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkanı da zirvede bulunacak.

Başkan Joe Biden zirve için bugün yola çıkacak, bu ABD Başkanı’nın Almanya’ya ilk resmi ziyareti olacak. Biden, G7‘de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ikili görüşmelerde bulunacak. Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin zirveye videokonferans aracılığıyla katılması ve Rusya karşısında ülkesinin ihtiyaç duyduğu desteği dile getirmesi bekleniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.