Gazeteciler ve Doktorlar Çin’deki Organ Toplama Uygulamasını Daha Ayrıntılı Açığa Vurdular ve Kınadılar

Bu görüntü Guangzhou Askeri Bölgesi Genel Hastanesinde Zhu Yunsong’un böbrekleri tedarik sistemini özetliyor. Çince başlıklar (sol üst köşeden başlayarak saat yönünde) Zhu Yunsong, Jiangxi Eyaletindeki Silahlı Polis Genel Hastanesi, organ ticareti grubu ve organ ticareti grubu. (Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonunun (NTDTV) izniyle)
Bu görüntü Guangzhou Askeri Bölgesi Genel Hastanesinde Zhu Yunsong’un böbrekleri tedarik sistemini özetliyor. Çince başlıklar (sol üst köşeden başlayarak saat yönünde) Zhu Yunsong, Jiangxi Eyaletindeki Silahlı Polis Genel Hastanesi, organ ticareti grubu ve organ ticareti grubu.
(Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonunun (NTDTV) izniyle)

Çin Komünist Partisi (ÇKP) üzerine haberlere yer veren resmi gazeteler, Temmuz ayı sonunda “organ nakli ihlali” gerekçesi ile Guangzhou Askeri Bölgesi Genel Hastanesi Böbrek Bölümü eski müdür yardımcısı Zhu Yunsong’un Temmuz ayı sonunda “organ nakli ihlali” gerekçesi ile tutuklanmasının ardından,  Zhu Yunsong’un organ toplamaya katıldığına işaret eden içerikler yayınladılar.

Bu yayınların ardından Gazeteciler, doktorlar ve insanlar hakları aktivistleri artık Falun Gong uygulayıcılarından zorla organ toplama uygulamasına çok daha fazla ilgi göstermeye başladılar.  İnsanlığa karşı işlenenen bu suçu ortaya çıkaran yeni bir kitap geçenlerde piyasaya çıktı ve New York Post gazetesi ve American Journal of Transplantation dergisindeki makalelerde de yer aldı.

New York Post gazetesinde 9 Ağustos’ta “Çin’in Canlı Siyasi Yasaklılardan Organ Toplama Tarihi” başlığıyla yayınlanan makalede, Falun Gong uygulayıcıları ve idam mahkûmlarından onlarca yıldır yasa dışı olarak canlı organ toplandığı dile getirildi.

Yazar Ethan Gutmann’ın geçenlerde piyasaya çıkan “Katliam: Kitle Cinayetleri, Organ Toplama ve Çin’in Muhalif Problemine Gizli Çözümü” adlı kitabından alıntılara yer veren makale, Çin’de organ toplama uygulamasının halen devam ettiğini aktardı.

Gutmann, “…2014 Ocak ayında, ‘Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilmiş,’ Çinli bir organ komisyoncusu olan Omar Sağlık Servisi  internet üzerinden Batılı organ turistlerine serbest reklam ve tanıtımlar yapıyor.” diyor.

New York Post gazetesine göre, “–Bazen Amerikalıların vücutları ile uyuşmayan- Çin üzerinden gelen organlar, Çin’in iddia ettiği gibi kötü Çinli suçlulardan değil, vicdan mahkumlarından, özellikle de asla suç işlememiş yada düzenli olarak büyük suçlara karışmamış yasaklı ve itibarsızlaştırılan Falun Gong uygulamasının uygulayıcılarından gelmektedir.”

“Buna rağmen daha da kötüsü, yetkililerin bağış iddialarına rağmen onların ölümlerini beklemediği açığa çıktı. Gutmann’nın yazdıklarına göre organ naklinin başarısını arttırmak için sık sık mahkumlardan organları onlar hala canlıyken toplanmakta. Gutmann bugüne kadar 64,000’den fazla Falun Gong uygulayıcısının bu kadere uğradığını ve bu sayının her gün daha da arttığını tahmin etmektedir.”

ÇKP’nin resmi medyası 26 Temmuz’da Jiangxi Eyaletine bağlı Nanchang Şehrindeki bir organ ticareti davasından bahsetti. Organ ticareti grubu 2011 Ekim ve 2012 Şubat ayları arasında Jiangxi ve Guangdong eyaletlerinde çalıştı. Onlar yaklaşık 40 kişilik “donörler”den organ “topladılar” ve böbrekleri “canlı deniz ürünleri” kargosu olarak uçakla Guangzhou’ya yolladılar.

10 Ağustos’ta ÇKP medyası Xingjingbao (Beijing News) aynı davayla ilgili bir takip haberi yayınladı. Haberde, Jiangxi Silahlı Polis Genel Hastanesi ve Guangzhou Askeri Bölgesi Genel Hastanesinin organ toplamaya katıldığı ve Zhu Yunsong’un da organ toplama grubunun müşterisi olduğu saptandı.

Zhu’nun tutuklanma haberi, ilk olarak 2014 Dünya Organ Nakli Kongresi sırasında açıklandı. Geçtiğimiz günler gerçekleştirilen 2014 Dünya Organ Nakli Kongresi sırasında kongre planlama komitesi “Ayırt Edici Poster” etkinliği ile katılımcılara okuma önceliği ve katılım yapmaları çağrısında bulundu. Sunumu ünlü bir insan hakları avukatı ve organ toplama konusunda bir uzman olan David Matas gerçekleştirdi.

Poster “Çin’deki Nakiller İçin Organların Kaynakları”  (Bay David Matas’ın izniyle)
Poster “Çin’deki Nakiller İçin Organların Kaynakları”
(Bay David Matas’ın izniyle)

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Organ Nakli Derneği (AST) ve Amerikan Organ Nakli Cerrahları Derneğinin (ASTS) resmi dergisi olan American Journal of Transplantation’da konuyla ilgili bir makale yayınladı.

“Çin’deki İdam Mahkumlarından Organ Tedariki” başlıklı bu makalede Çin’deki organ ticareti ve idam mahkumlarından (idam hükümlüler ve vicdan mahkumları da dahil) organ tedariki anlatılmakta. Bu organ toplama eylemi, “devlet-yaptırımı ile gerçekleştirilen yasa dışı organ nakli faaliyeti rahatsız edici bir örnektir” olarak nitelendirilip, uluslararası tıp camiasınca “zorla organ teminindeki menfur uygulamaya yönelik tutarlı bir yaklaşım benimsenmesi, derhal ve kapsamlı bir şekilde derhal durdurulmasını talep ediyoruz.” önerisi savunulmakta.

Konuyla ilgili tıp toplumunda da önemli gelişmeler görüldü. 31 Mayıs’ta Virginia Tıp Derneği (MSV) Çin’deki devlet yaptırımı ile sistematik bir şekilde gerçekleştirilen organ toplama eylemini kınayan bir kararı kabul ederek, Amerikan Kongresinde bekleyen 281 Nolu Kongre Kararı desteklediğini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.