Gaziantepli mucit, topraktaki hareketlenmeyi bildiren cihaz yaptı

GAZİANTEPYaptığı farklı buluşlarla adından söz ettiren Gaziantepli mucit Mehmet Aydın, 3-4 yıldan beri üzerinde çalıştığı depreme duyarlı cihazı tamamladı. Aydın’ın yıllarca emek verdiği cihaz, topraktaki küçük hareketlenmeyi dahi haber veriyor. Cihaza bağlanan bir telefon hattı, yerin altındaki küçük bir hareketlenme anında kodlanan numarayı arıyor. Cihazın üzerindeki ohmmetre de hareketlenmenin kaç şiddetinde olduğunu ölçüyor.Mehmet Aydın, cihazın büyük bir depremi de 2–3 ay önce haber verebilecek şekilde yapıldığını belirtti. Aydın, bu cihazın bilim adamları ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) görevlileri tarafından görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Cihazın üzerinde çalışılması halinde daha da faydalı olacağına inandığını kaydeden Aydın, yaptığı bu cihazın karşılığında maddi bir beklentisinin olmadığına vurgu yaptı.

Deprem için yaptığı buluşun insanlığın faydasına sunduğunu kaydeden Mehmet Aydın, “TÜBİTAK ve İstanbul’dan yetkililerin görevlendireceği kişiler, bu çalışmayı incelesin. Fay hattına yerleştirilirse, topraktaki hareketlenme 2–3 ay önce depremi haber verir. Bu cihaz, fay hattındaki toprak hareketine göre bilgi verir. Fay hattı sağ ya da sol nasıl bir hareket yapıyorsa bu cihaz hemen telefona bilgi gönderir. Cihazımız elektronik devreyle çalışan bir sistem. Bu cihaz deprem hassastır. Toprakta hareketlenme olmazsa harekete geçmez.” dedi.

Cihazın üzerinde 3–4 seneden beri çalıştığını kaydeden Aydın, 10 yıl önce düşünce aşamasında olan cihaza son 3–4 senedir yoğunlaştığını dile getirdi. Aydın, “Belki insanlığa faydalı bir çalışma yaparım düşüncesiyle yola çıktım. Sistem iki bölümden oluşuyor. Hem evler için ikinci sistem ise denizaltından geçen fay hattı için hazırlandı. Fay hattındaki bir hareketlenme sisteme kayıtlı sabit ya da cep telefonuna bilgi verir. Ancak bu kullanılan numaralar sadece bu sistem için kullanılmalı. Sisteme kayıt edildikten sonra başka bir yer aranmamalı. Çalışmalarını birkaç kez denedi. En çok verimi sabit telefondan aldım. Sabit telefonda yüzde 100 cep telefonu ile yüzde 80 randıman aldım. Ancak bu buluşun üzerinde bilim adamlarının çalışması lazım. Topraktaki hareketlenmenin derecesini ise ohmmetre ile ölçebiliyoruz.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.