Gelecek Nesiller İçin Örnek Teşkil Eden 2 Çinli Hükümdar

Zhou Kralı Wen (M.Ö. yaklaşık 1152-1056) – kişisel adı Ji Chang – Shaanxi Eyaleti’nde, bugünkü Qishan’da doğdu. Babası, Shang Hanedanlığı’nın bir Dükü idi. Babasının ölümünden sonra, Ji Chang onun yerine geçti. O bir erdem örneği ve örnek bir hükümdardı.

Binlerce yıllık Çin tarihi boyunca, ne zaman bir imparator perişan olsa
veya ülke duruşmalara ve sıkıntılara maruz kalsa, insanlar geriye dönüp bakacaklar, uyum ve iyi niyetin hüküm sürdüğü Zhou Kralı Wen’nin hükümdarlığı altındaki toplumu hatırlayacaklardır. Bu dönem zarfında, çiftçiler toprak üzerindeki hak iddialarından vazgeçti, yetkililer konumlarından feragat ettiler ve herkes iyilikseverliğe ve uyuma sahipti. Zhou Kralı Wen, gelecek nesillerin takip etmesi için bir örnek oluşturdu.

Halkı için topraktan vazgeçmek

Shang Hanedanı Kralı Zhou (Zhou Kralı Wen ile karıştırılmamalıdır) “Top Yakma Cezası”nı icat etti. Mahkumlar, yanan kömürle doldurulmuş içi boş bir bronz silindir üzerinde yürümeye zorlanırdı ve yakılarak öldürüldü. En sevdiği cariye Daji, insanların bu şekilde işkence görmesini izlemekten zevk alırdı.

Ceza, vasal devlet yöneticilerini ve insanları tiksinti ile doldurdu ve Ji Chang, Top Yakma Cezası’nın kaldırılması karşılığında Kral Zhou’ya Luo Nehri’nin batısındaki Zhou eyaletini teklif etti. Kral Zhou kabul etti ve Ji Chang vasal devletlerin desteğini kazandı.

Vasal devletler için anlaşmazlıkları çözme

Büyük Tarihçinin Kayıtlarına göre – Zhou’nun Temel Yıllıkları, Yu ve Rui’nin vasal devletleri arasında anlaşmazlıklar vardı. Ji Chang’dan arabuluculuk yapmasını istemeyi düşündüler.

Zhou eyaletine vardıklarında ve oradaki insanların ne kadar mütevazı ve nazik olduklarını görünce, Yu ve Rui temsilcileri kendilerinden utandılar. “Savaşıyoruz, ancak Zhou eyaletinin insanları savaşmayı bir utanç olarak görüyor. Kendimizi küçük düşürüyoruz. “

Erkekler birbirlerinden özür diledi ve gittiler. Diğer eyaletlerden insanlar bunu öğrendi ve herkes anlaşmazlıklarını çözmek için Ji Chang’a geldi.

Ji Chang o zamanlar sadece Batı Dükü idi, ama hükümdarlığı sırasında tebaasına o kadar centilmendi ki, iki vasal devlet temsilcisi kendilerinden utandı ve barışmaya karar verdi. Bir lider örnek teşkil ederse, onu astları takip eder. Zhou halkı, Ji Chang’ın etkisi altında nazikçe davranıyordu.

Dolaylı olarak ara buluculuk yapan Ji Chang olayı sembolikti. Eyalet krallarının geri kalanının taklit etmesi için bir kutsallık modeli haline geldi. Ona kralları olarak baktılar ve Shang Hanedanlığı Kralı Zhou’yu devirmesi için ona yetki verdiler.

Ölünün Kemiklerine Saygın Bir Cenaze Töreni

Ji Chang Batı Dükü iken, Shaanxi Eyaleti, bugünkü Hu İlçesinden 30 li (li – Çin geleneksel ölçü birimi) yükseklikte bir pavilyon inşa etme emrini verdi. İnşaat işçileri bir gölet yapmak için kazı yaparken birçok iskelet kalıntısı ortaya çıkarıldı.

Resmi yetkili, konuyu Ji Chang’a bildirdi. İyi niyetiyle Ji Chang iskeletlerin gömülmesini emretti. Yetkili, geçen zamanın iskelet kalıntılarının tanımlanmasını imkansız hale getirdiği için, bunlardan kimsenin sorumlu olmadığını söyledi.

Ji Chang, “Bu eyaletin hükümdarıyım ve bu iskelet kalıntıları benim eyaletimde bulundu. Bu beni onlardan sorumlu kılıyor. ” Kalıntılar için düzgün bir cenaze töreni emri verdi.

Herkes Ji Chang’ın yardımseverliğinden etkilendi. “Zhou Dükü erdemli! Hatta ölüye bereket ve koruma bile verir. ” Ona biat ettiler.

İmparator Taizu’nun Kardeşçe Bağlılığı

İmparator Taizu (hükümdarlık dönemi 960–976), kişisel adı Zhao Kuangyin, Song Hanedanlığı’nın kurucusu ve ilk imparatoruydu. Kişisel adı Zhao Kuangyi olan küçük kardeşi İmparator Taizong (hükümdarlık dönemi 976-997) ikinci imparatordu.

Song Tarihi – Taizu’nun Saltanatı’nda, Zhao Kuangyi çok hastayken imparatorun onu ziyaret ettiği ve şahsen ona yakı * uyguladığı kaydedildi.

Zhao Kuangyi acı içinde bağırdı. Kardeşinin acısını dindirmek için imparator, kendi kendine yakıyı denedi ve acıyı hissetti. Zhao Kuangyi etkilendi.

* Yakı – akupunktur noktalarını uyarmak için pelin otunun yakılmasıyla üretilen ısıyı kullanan geleneksel bir Çin tedavi yöntemi.

Yazan: Su Lin, Epoch Times

Çeviri: Demet G., Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.