Genel Kurmay Harekat İle İlgili Bilgi Verdi

 

Fot: Getty Images/ALBERTO PIZZOLI

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesi üzerinden Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik olarak düzenlenen operasyonlarla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada harekatın sevk ve idaresinin Genel Kurmay Başkanlığı, icrasının Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve K.K.K.lığının sınıra yakın ateş üslerinden sağlandığı bildirildi. Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından, 20 Ağustos 2011 tarihinde, Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgesinde tespit edilen 13 hedefin, 21 Ağustos 2011 tarihinde, Kandil, Gara, Zap ve Metina bölgelerinde tespit edilen 4 hedefin, 22 Ağustos 2011 tarihinde ise Zap, Hakurk, Avaşin-Basyan ve Kandil bölgesinde tespit edilen 7 hedefin etkili olarak vurulduğu ifade edilirken en gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemleri kullanılarak, icra edilen hava harekâtlarında 132 hedefe, 102 sorti ile, modern ve klasik mühimmatın kullanıldığı başarılı taarruzlar gerçekleştirildiği bildirildi.      – Hasar kıymetlendirmesi ve hedef tespiti maksadıyla 24 sorti keşif uçuşu icra edilmiştir.

Ateş altına alınan hedeflerin ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilip, sivillerin yaşadığı meskun mahal olmadıkları kesinlikle tespit edildikten ve bu durumun defalarca doğrulanmasından sonra hedef listesine dahil edildiği ve harekâtta; 73 barınak, 6 sığınak, 18 mağara, 8 depo, 14 tesis/bina, 1 cephanelik, 9 uçaksavar mevzii, 3 kontrol noktasının etkili olarak vurulduğu belirlendiği kaydedildi.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısının kesin olarak ifade edilmesinin mümkün olmadığının bildirildiği açıklamada 90-100 teröristin etkisiz hale getirildiği, 80’den fazla yaralı teröristin bölgedeki hastaneler ve köylere taşındığı, çok sayıda terörist ile temasın kesildiği, çok sayıda teröristin yerel sivil halkın bulunduğu köylere kaçarak halkı canlı kalkan olmaya zorladığının öğrenildiği söylendi ve  hava harekâtı icra edilen bölgelere basın mensuplarının ve yerel halkın girişinin bölücü terör örgütü tarafından engellendiği, bu hususun bölgedeki gerçek zayiat ve hasarı gizlemeye yönelik olduğu, temas kurulamayan teröristlerin ise örgütten kaçmış olabileceklerinin  değerlendirildiği söylendi.

19 Ağustos 2011 tarihinde, nokta istihbaratına dayalı olarak yurt içinde icra edilen hava harekâtında 5 teröristin etkisiz hale getirildiği ve etkisiz hale getirilen teröristlerin 17 Ağustos 2011 günü Hakkari-Çukurca karayolunda 9 güvenlik görevlisinin şehit edildiği eylemi düzenleyen gruba mensup oldukları öğrenildiği de bildirildi ve harekâta ait kesin değerlendirmelere ulaşıldıkça kamuoyu ile paylaşılacağı bu yüzden bilgi ve belgelere dayanmayan, ayrıca Genelkurmay Başkanlığınca teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi önemle arz edildi.

Açıklamanın sonunda Irak’ın kuzeyi ve yurt içi bölücü terör örgütünün faaliyetleri açısından yakından izleneceği, hava ve kara operasyonlarına devam edileceği duyuruldu.

Konu ile ilgili diğer haberler

Türkiye, Kandil’e hava harekatı yaptı

Kandil Dağı’na 2′inci harekat yapıldı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.