Genişleme: Evren Beklenenden Daha Hızlı Genişliyor

Fotoğraf: Nasa
Fotoğraf: Nasa

Evren beklenenden daha hızlı genişliyor. Bu ölçümler son derece hassas olan Hubble teleskopu tarafından elde edildi.  Gökbilimciler, bunun “kara madde” ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorlar.

Evren her zamankinden daha hızlı olarak genişliyor. Bu Hubbel Uzay Teleskopu ile yapılan son ölçümlerin sonucu. Şimdiye kadar evrenin genişleme hızı, hiçbir zaman bu kadar hassas ve detaylı olmamıştı. Ölçümler, Hubble teleskopunun MPC’nin saniyede 73,2 kilometre (3.26 Milyon ışık yılı) olduğunu gösterdi, Andromeda galaksisi ise sadece 2.5 milyon ışık yılı uzakta.

Bu genişlemenin bir neticesi olarak, birbirine 3 ışık yılı mesafedeki iki gökada, saniyede 73 km hızla birbirlerinden ayrılıyorlar.

Fotoğraf: Nasa
Fotoğraf: Nasa

Aynı zamanda, big bang’in “kozmolojik sabiti”de “WMAP” ve “Planck”  uyduları ile ölçüldü.

ABD Nobel ödülü sahibi Adam Riess, ölçüm için iki uçtan başlandığını ve ölçümler ve çizimler eğer doğru ise tam ortada buluşmaları beklendiğini, fakat  bu gerçekleşmediğini söyledi. Bunun nedeni ise, büyümenin beklenenden %5 ile %9 fazla olmasıydı.

Buna Kara Işınların Sebep Olduğu Düşünülüyor

Araştırmacılar varsayımsal temel parçacıkların bununla ilgisi olabileceğini düşünüyorlar. Bu parçacıklar karanlık radyasyon olarak da isimlendiriliyor ve evrenin erken evresinde enerji dengesini değiştirmiş olabileceği düşünülüyor.

Bu buluş sayesinde, gökbilimciler karanlık maddenin orijinal doğası hakkında bir takım yeni bilgiler elde etmeyi umuyorlar. Gökbilimci Ries’e göre bu beklenmedik yeni buluş sayesinde, belki evrenin %95’ni kapsayan karanlık, ışık saçmayan ve insanlık için bir gizem olan kısım hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. Bu yüzde %95’lik karanlık kısım kara enerji, kara madde ve kara radyasyon olarak da adlandırılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.