Genleriyle Oynanan Bebekler Dünyaya Geldi

Çinli bilim adamı, çalışmalarının sonucunda genleriyle oynanmış bebeklerin dünyaya geldiğini açıkladı.

ABD’de Rice ve Stanford Üniversiteleri’nde gördüğü eğitiminin ardından ülkesi Çin’e dönen bilim adamı He Jiankui, tüp bebek tedavisi gören 7 çiftin embriyolarının DNA’larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığını, genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin bu ay dünyaya geldiğini açıkladı.

Şıncın’da iki genetik şirketinin de sahibi olan He, tüp bebek tedavisi gören 7 çiftin embriyolarının DNA’larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığını, genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin bu ay dünyaya geldiğini kaydetti.

He Jiankui’nin anlatımına göre, enfeksiyonları ilaç tedavisiyle bastırılmış HIV taşıyıcısı olan babalar, çalışma sırasında öncelikle sperm HIV olasılığından temizleniyor. Daha sonra embriyo oluşumu için tek bir sperm tek bir yumurtaya yerleştiriliyor. Bundan sonraki aşamada ise gen düzenleme yöntemi devreye sokuluyor.

İkiz bebeklerin ismi “Lulu” ve “Nana”. He Jiankui, çalışmada AIDS’e yol açan HIV’in hücreye girmesini sağlayan protein kapısını oluşturan CCR5 genini etkisiz hale getirmeye çalıştığını, testlerde, bebeklerden birinin genin değişikliğe uğramış iki, diğerinin ise HIV’e yakalanma riski taşıdığı anlamına gelen tek kopyasına sahip olduğunun görüldüğünü dile getirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.