Gerçek Çin Tıbbına Ne Oldu? (1. Bölüm)

Binlerce yıl boyunca geleneksel Çin tıbbı ustadan öğrenciye aktarıldı.

Çin tıbbında, bilgilerin ustadan öğrenciye aktarılması geleneği binlerce yıl sürdü

Haberi Yazan- Wang Lilli, Hong Kong’un hükümdarlığının Çin’e transferinden 2 yıl sonra, 1999’da,  Çin Komünist Partisi yeni bir yasal düzenleme ile “Çin Tıbbında Düzenlemeler” yasasını yayımladı ve böylece Çin Tıbbının geleneksel tarzda devam edebilmesi çok zor bir hale getirilmiş oldu. Çin’de geniş bir alana yayılan bu yeni yasa ile Çin tıbbındaki ustadan öğrenciye geçen geleneksel sistem ortadan  kalkmış oldu.  

Çin Antik Tıbbı’nı Koruma Derneği’nin başkanı olan Mr. Yu Hong Chao’ya göre yeni yasalaştırılan Çin tıbbı mevzuatı ile Geleneksel Çin Tıbbı yok edilecekti. Başkan “Bu Geleneksel Çin Tıbbı’nın günbegün yok oluyor olmasının temel sebebidir” diyerek durumu dile getirdi.

Binlerce yıl boyunca, Çin Tıbbı ustadan öğrenciye aktarılmıştı, tarihin en ünlü doktorlarından Li Shi Zhen ve Hua Tuo gibi. Usta yüzyıllar boyunca birikmiş olan bilgileri kendi deneyimleriyle kazandığı bilgilerle birlikte öğrencisine aktarırdı. Usta kendi gizli formüllerini de öğrencisine veya çocuklarına aktarırdı.

            ………………………………………………………………………………………………………

Kitaplarda yazılı olan formüllerin hemen hemen hiç etkisi yok veya çok hafif etkisi var, ancak benim ustamın formülleri çok etkili.

— Yu Hong Chao

………………………………………………………………………………………………………

Bu formüller ustanın harfi harfine tarifi olmadan anlaşılamaz. Yu Hong Chao “Bu reçeteler ayrı ayrı yazılmışlardır. Etkili olabilmesi için kişinin bir formülü diğer formüle eklemesi gerekir. Ve usta sadece bu formülleri nitelikli öğrencilerine aktarır” diye belirtti.

Antik Çin Tıbbında Olağanüstü Yeneklerle Tedavi

Öğrenci ve usta arasında önceden belirlenmiş bir ilişki vardır. Yu Hong Chao “Usta beni öğrencisi olarak kabul etmeden önce yıllarca davranışlarımı inceledi. Ve sonunda bana öğretmek istediğine karar verdi” diye belirtti.

Ustası ölmeden önce Yu’ya “Çok iyi birkaç tane öğrenci kabul etmelisin ve bildiklerinin asla kaybolmamasını sağlamalısın” demişti.

Yu üzüntüsünü ifade ederek “Fakat onun öğrencisi olarak ben sorumluluğumu tam anlamıyla yerine getiremedim” dedi.

 Çin Tıbbının yeni yönetmeliğinin 1999’da yürürlüğe konmasından sonra Geleneksel Çin tıbbı öğrencisi olabilmek için yasal olarak kayıt olmak gerekliliği oluştu. Çin tıbbı öğrencileri öncelikle bazı sınavları geçmek zorunda bırakıldılar. Bunun yanı sıra öğrenci, Hong Kong Çin Tıbbı Konsey’inin belirlemiş olduğu tüm eğitimleri veya kursları almak zorundaydı.

Çin Tıbbı’nın Temel Kavramları -1

Yu, ustasına övgü olarak şöyle yazmıştı; “Usta, sen ölmeden önce, birini öğrencin olarak almalıydın. Fakat şimdi bu imkansız. Bu kişi Çin Tıbbı kolejinin diplomasını almak için eğitim almalıydı. Çünkü aksi taktirde Çin Tıbbı bilgilerimizi kullanamıyoruz. Ben öğretebilirim, fakat öğrettiğim öğrenci bunu kullanamaz çünkü artık yasal değil.”

Yu kendisine, Çin tıbbına kayıtlı akademik olarak eğitim alan öğrenci alarak, çırak olarak yetiştirmeye çalıştı ama sonuç hüsran idi. Yu “Eğitim alan öğrenciler kendilerini profesörlerin öğrencileri olarak görüyorlar ve kendilerinin ortodoks tıp öğrencileri olduklarını düşünüyorlardı. Neden beni ustaları olarak görsünler ki?” demişti çaresizliğini ifade ederek. Antik, geleneksel Çin tıbbı yok oluyordu.

Kaynak:

What Happened to Real Chinese Medicine? (Part 1)
 
                                  Geleneksel Çin Tıbbı ile ilgili bütün yazılarımız;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.