Gezi Davası Yeniden Görülüyor

Taksim Gezi Parkı eylemleri (Haziran 2013)

Gezi davası İstinaf Mahkemesi’nin beraat kararını bozmasının ardından bugün yeniden görülmeye başlandı.

17 kişinin ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ iddiasıyla tekrar yargılandığı duruşmada tutuklu iş insanı Osman Kavala kendilerine yönelik yapılan suçlamalarda somut bir dayanak olmadığını dile getirerek, “Asıl amaç başka davalarla birleştirmenin yolunu açmaktır. Hükümeti devirmek için faaliyet içinde olduğumuz iddia ediliyor. Hiçbir somut delile dayandırılmıyor” dedi. 

 Tutuklu sanık iş insanı Osman Kavala, Çağlayan’daki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya SEGBİS ile katılırken diğer tutuksuz sanıklar duruşmada hazır bulundu. 

Bozma ilamına karşılık Mücella Yapıcı, bozma ilamını reddeddiğini belirterek, “Ben iki kere beraat ettim. Beraati kesinleşmiş biriyim” dedi. 

Can Atalay ise, “Bozma kararı kesindir. Az önce ‘ben bu yargılamayı yapmak zorundayım” dediniz. Bu dosyada beraat kararı verilmesi gerektiği açık. Bu dosya daha önce görüşüldü ve temyize kadar kesinleşti. Yorganı başımıza çekip titreyip bize beraat verin demiyoruz hukuki gerekçeleri anlatıyoruz” dedi. 

Atalay, “Kavala en son davada beraat edince tahliye edilmedi. Bu dosyayla ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi karar veremez. Tek karar verecek makam sizsiniz. Gezi adalet, eşitlik ve özgürlüğün umududur. Gezi bizim için onurdur. Gezi direnişi bu ülkenin kendi halklarının kendi haklarına sahip çıkışının nişanesidir. Ülkenin 12 Eylül cuntasından tamamen çıktığının tabelasıdır. Özgürlüğün, eşitliğin, adaletin bir ihtimal olduğunun kanıtıdır. Bu iddianame Fetullahçı çeteyle yeni bir suç ortaklığıdır. Biz Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Sanık Tayfun Kahraman da yaptığı savunmada, “Gerçeklere dayanmayan bir iddianame oluşturulmuştur. Bunu kesinlikle reddediyoruz. Beraat etmemiz iddianamenin ne kadar dayanıksız olduğunun göstergesidir. Biz bu kararda ısrarcı olmanızı talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Hiçbir somut delilin bulunmadığını belirten Osman Kavala da bozma ilamına karşılık olarak, “Bozma kararında ne benim ne de suçlananların hakkında bir delil olmadığı kanaatindeyim. Asıl amaç başka davalarla birleştirmenin yolunu açmaktır. Hükümeti devirmek için faaliyet içinde olduğumuz iddia ediliyor. Hiçbir somut delile dayandırılmıyor. Eğer Çarşı ile birleştirilirse siyasi amaçlarla yapılan bu suçlama örneğinin çarpıcı öğesi ortaya çıkacaktır” dedi. 

Sanık Ali Hakan Altınay mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.