Gilad Şalit Tutsaklıktan Kurtuldu

Gilad Şalit ve İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu (Idf/Getty Images)

Eve dönüşünde yorgun ve bitkin görünen Gilad Şalit’i İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu karşıladı. Salı günü Hamas’ta 1027 Filistin’li karşılığında serbest bırakılan Gilad Şalit Tel Nof’taki hava üssüne ayak bastı.

Esir değişimini İsrail’ler gergin bir şekilde bekledi.  Sadece 27 kadın Filistin’linin serbest bırakılmasından sonra, Şalit’e Gazze Refah sınır kapısından çıkış yolu görüldü.

Şalit’in ilk ropörtajı Mısırlı bir muhabir tarafından yapıldı ve resmi çekildi. Şalit ülkeye gelmeden önce İsrail basını ile bir anlaşma yapmıştı, yaptığı anlaşmaya göre 10 gün boyunca medya onu rahat bırakacaktı.

Fakat Mısırlı muhabir bu anlaşmayı bozdu ve Şalit’le ilk röportaj yaptı. Hamas’ın askeri generali Ahmet Cabri, Şalit’e destek vererek onun yanından ayrılmadı.

Şalit Mısır televizyonu ile yaptığı röportaj da“Daha uzun yıllar hapiste geçireceğim diye düşünüyordum fakat sanki yaklaşık bir ay önce serbest bırakılacağımı hissettim” dedi.

Filistinlilerin serbest bırakılmasını nasıl karşıladığı sorusuna şöyle cevap verdi, “Serbest bırakıldıklarında savaşmayı da bırakırlarsa mutlu olurum” dedi. Kendisinin ve diğer Filistinlilerin serbest bırakılmalarının İsrail ve Filistin arasındaki barışa katkıda bulunmasını dilediğini belirtti.

Şalit serbest bırakıldıktan sonra Filistin’li kadın esirler Mısır’a doğru otobüsle hareket etti.

Şalit eve vardığında Başbakan Netanyahu Şalit’e sarıldı ve ailesine dönerek, “Oğlunuzu eve getirdim” dedi.

Filistinliler Tutuklarının Dönmesini Kutladılar

On binlerce Filistinli, Şalit karşılığında serbest bırakılan esir Filistinlileri karşılamak için sokaklara döküldü. Filistinliler tutukluların serbest bırakılmasından sonra bayram yaptılar.

477 tutuklu serbest bırakılırken iki ay içinde 550 tutuklu daha İsrail’li askerler tarafından serbest bırakılacak. İsrail hapishanelerinde 5.000’den fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.

Reuters’ın haberine göre kalabalık “Halk yeni bir Şalit istiyor” diye sloganlar attı.

Serbest bırakıldıktan sonra, 11 Filistinli mahkum Türkiye’ye geldi. Filistinliler bu konuda Türkiye’ye teşekkür ediyor. Hamas’ın bir numaralı yöneticisi Zekeriya  Velid’de Türkiye’ye  geldi. Biri kadın 11 Filistinli Gülhane tıp hastanesinde muayene olduktan sonra geceyi Ankara’da geçirdiler.

 

İngilizce Derleme Metin

İlgili Haberler

Bir İsrailli’ye Karşılık 1027 Filistinli

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.