Google-Earth Görüntülerinden Mısır’daki Kayıp Piramitler Bulundu

Arkeolog Angela Micol, Mısır’daki Kayıp Piramitleri Keşfettiğini İddia Ediyor 

Google Earth Uydu Görüntüleri

Google-Earth uydu görüntülerini  analiz eden  Arkeolog Angela Micol, Mısır’ın kuzeyindeki kayıp pramitler olabileceğini iddia etti.

Micol, Google Earth Anomalies.com sitesinde yaptığı açıklamada, Mısır’ın kuzeyinde çok ilginç tümsek grupları bulunduğunu keşfetti.Micol, bu yapıların pramit olabileceğini ve aralarında 145 km mesafe bulunduğuna dikkat çekti. Google-Earth üzerinde tespit edilen tümseklerden bir kısmı Nil Nehri’nin yakınındaki Abu Sidhum kentinden20 kmmesafede bulunuyor. Bölgede 4 tümsek ve üçgen şeklinde bir plato göze çarpıyor. Tümseklerden büyük olan ikisi, yaklaşık 75 metre genişliğinde, küçük olanların ise 30 metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Arkeolog Micol, görüntülerin yakından incelendiğinde, tümseklerin çok düz bir tavana sahip olduğu ve zamanla erozyona uğradığı izlenimi veren simetrik üçgen bir şekle sahip olduğunu belirtti. Bir diğer kayıp piramidin, Abu Sidhum’un 145 km kuzeyinde, Fayoum vahası yakınlarında olduğunu belirtti. Bölgede 45 metre genişliğinde, dört kenarlı,  tepesi kesilmiş bir tümseğin yer alması Micol’un iddialarını güçlendiriyor. Micol, tepeden bakıldığında bu yapının doğal bir tümseğe kıyasla kare şeklinde bir merkeze sahip olduğunu söyledi.

Antik kent Dimai’nin sadece 5 km güneydoğusunda kalan bölgede, ilk tanıma uyan üç küçük piramit benzeri tümsek daha yer alıyor. Micol, bu yapıların, Giza Platosu’ndaki piramitlerin köşegen dizilimine benzeyen bir konumda yer aldıklarını, ayrıca tümseklerin sahip olduğu rengin, Dimai kentinin duvarlarındaki materyale benzerlik gösterdiğini, çamur tuğla ve taştan yapılmış piramitler olabileceğini söyledi.

Meksika’daki Yukatan Piramitleri

Micol, kızıl ötesi görüntüleme uygulanarak, söz konusu yapıların daha detaylı incelenebileceğini belirtti. Kadın arkeolog, elde ettiği bilgileri incelemeleri için Mısır bilimci ve araştırmacılara gönderdiğini ifade etti.

Micol, uydu görüntüleri üzerinde yaptığı analizlerde bugüne dek başka keşiflerde de bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin Meksika’nın Yucatan yarımadasındaki ‘yeraltı kenti’ olduğunu belirtti.

Micol, Yucatan’da bulunduğuna inandığı yeraltı kenti ve diğer ortaya çıkarılmamış antik yapılara dikkat çekebilmek için belgesel çekmek istediğini belirtti. (Milliyet Gazetesi)
 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.