Gorbaçov: Nato Yeni Bir Vietnam Yaşamadan Afganistan’dan Çıkmalı

MOSKOVA– Eski Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov NATO’nun yeni bir Vietnam yaşamadan Afganistan’dan çıkması gerektiğini savundu. BBC’ye açıklamada bulunan Gorbaçov, Afganistan’da zaferin imkansız olduğunu söyledi.

Kızıl Ordu’nun 1980’li yılların sonunda Afganistan’dan çekilmesi sırasında görevde bulunan Gorbaçov, ABD Başkanı Barack Obama’nın gelecek yıldan itibaren Afganistan’dan çekilmenin başlayacağı yönündeki açıklamalarının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Obama’nın doğru bir karar aldığını ifade eden Gorbaçov, “Afganistan’da zafer mümkün değil… Ordunun bölgeden çekilmesinin ne kadar zor olduğu konusu da ayrı bir problem” dedi.

ABD ile o yıllarda Afganistan’ın tarafsız bir ülke olarak kalacağı yönünde anlaşma sağlandığını hatırlatan Gorbaçov, “Afganistan’ın tarafsız ve demokratik bir ülke olacağı, Sovyetler Birliği ve ABD’ye eşit mesafede kalacağı yönündeki anlaşmamıza Washignton’un uymasını bekliyorum” hatırlatmasında bulundu.

Amerikalıların her zaman sözde bu düşünceyi savunduklarını söylediklerini, diğer taraftan da militanların eğitimi ile ilgilendiklerini iddia eden Gorbaçov, “Şimdi bu güçler Afganistan’ı ve Pakistan’ı istikrarsız hale getiriyor. Bu tarihi gerçeklik ABD’nin içinde bulunduğu durumu zorlaştırıyor. Ancak alternatif ne olacak? Bir diğer Vietnam mı? Yarım milyon asker mi gönderecek? Bu asla çalışmaz” uyarısı yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.