Görme Özürlü Avukat Chen Guangcheng’in Çin’deki ev hapsinden Amerika’ya uzanan kaçış öyküsü

Çin’deki ev hapsinden kaçan görme engelli avukat  Chen Guangcheng Amerika’da

Çin’de çıplak ayaklı avukat olarak bilinen Chen Guangcheng,  2005 yılında Çin’in yürüttüğü tek çocuk politikası sebebiyle zorla kürtaja ve sterilizasyona maruz kalan fakir kadınların haklarını savunmak için açtığı ‘Grup Davası’ yüzünden Çin hükümetinin hedefi haline gelmiş ve 2006 yılında bu konuyu protesto etmek için düzenlediği protesto yürüyüşü nedeniyle “kamu malına zarar vermek ve trafiği önlemek için çete kurmak” suçundan  4 yıl hapse mahkum edilmişti.

Chen Guangcheng, hapishaneden 2010 yılında salıverilmesinden sonra ev hapsi cezasına çarptırıldı. 22 Nisan’da Shangdong ilindeki evinin arka kısmında bulunan çitlerden tırmanarak ev hapsinden kaçtı ve daha sonra Pekin’deki arkadaşı Guo Yushan’ı aradı ve onun yardımı ile  Pekin’e gitti. Chen Guangcheng’in kaçışının ardından yaşadığı Donggushi köyünde polis sayısında artış olduğu bildirildi. Chen Guangcheng’in abisi, kuzenleri, kuzenlerinin çocukları polis tarafından götürüldü. Chen Gıuangchen’in yeğeni Chen Kegui ise kimliği belirlenemeyen kişilerin evine zorla girmesi sebebiyle kendini bıçakla savundu ve ardından kaçtı.

28 Nisan sabahı ChinaAid adlı bir Hristiyan İnsan Hakları Kuruluşu Chen Guangchen’in Amerika Birleşik Devletleri gözetiminde olduğunu ve Çinli ve Amerikalı yetkililer arasında Chen Guangchen’in kaderi üzerine pazarlıklar yapıldığını duyurdu. Daha sonra Çin hükümetinin Chen Guangcheng’i yakınlarının hayatı ile tehdit ettiği ve kendisine ve yakınlarına herhangi bir şey olmayacağı güvencesi ve kendisine yüksek öğrenim olanağının sunulacak olması ile Chen’in Amerika Birleşik Devleti Konsolosluğu’ndan çıkmasının istendiği duyuldu. Bu olayların ardından Chen Guangcheng Pekin Amerikan Konsolosluğu’ndan ayrıldı ve durumunu göstermek üzere bir hastaneye gitti. Bu olaylardan sonra Amerika, Chen Guangcheng konusunu yakından takip ettiğini ve Çin hükümeti ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Bu görüşmeler sırasında Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton Çin’deydi.

4 Mayıs’ta Amerika Dış İşleri Bakanlığı New York Üniversitesi’nin Chen Guangcheng’e eşi ve çocuklarını da kapsayan bir burs teklif ettiğini açıkladı ve Çin Hükümeti’nin  Chen Guangchen’in seyahat belgeleri için yapacağı başvuruyu kabul edeceklerini bildirdi. Bunun ardından Chen Guangchen pasaport için başvurdu ve pasaport başvurusunun kabul edilmesinin ardından 15 gün içerisinde pasaportu kendisine verildi. Amerikan Konsolosluğu’nun da kendisine vize vermesinin ardından ailesi ile birlikte New York’a uçtu.  Ama bazı kaynaklara göre Chen Guangcheng uçmadan önce Çin yetkilileri kendisine, Amerika’da nasıl davranacağının yeğeni Chen Keguin’in kaderini belirleyeceğini ve buna göre ona ceza vereceklerini söylediler. 19 Mayıs tarihinde Chen Guangcheng ailesi ile beraber New York havaalanına ayak bastı.

Chen Guangcheng New York Üniversitesi’nin Manhattan’daki yerine geldiğinde burada bir konuşma yaptı. Kaçışından itibaren kendisine yardımcı olan bütün arkadaşlarına, destekçilerine ve özellikle kendisine güvenli bir yer sağlayan Amerikan Konsolosluğu’na yaptığı yardımlar ve kendisine sınırlı vatandaşlık verdiği için Amerikan Hükümeti’ne teşekkür etti. Ayrıca Fransa, Kanada ve İsviçre gibi ülkelerin verdiği dolaylı destekler için de teşekkürlerini bildirdi.  Şu anda Chen Guangcheng’in ailesinin ve yakınlarının durumu merak konusu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.