Greenpeace, İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Dünyaca Ünlü Yapıları Denize Batırdı

Greenpeace, iklim değişikliğinin oluşturduğu tehlikeye dikkat çekmek için dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli yapıların modellerini Meksika’da denize batırdı.
Meksika’nın Cancun kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı’nın son günlerinde Greenpeace üyeleri, aralarında, Özgürlük Anıtı, Tac Mahal ve Eyfel Kulesi’nin de bulunduğu dünyaca ünlü yapıları suya batırdı. Çevre örgütü, yarısı suya batmış yapılarla, eğer tedbir alınmazsa karşı karşıya kalacağımız tehlikeyi bir kez daha hatırlattı. Türkiye de suların yükselmesinden etkilenecek ülkeler arasında. Eğer yeterli düzenlemeler yapılmaz ve önlem alınmamaya devam ederse İstanbul’da da Beylerbeyi Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi, Kız Kulesi gibi tarihi yapıların sular altında kalacağı belirtiliyor.
Eylemle ilgili açıklama yapan Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naido, “Greenpeace, liderlere iklim değişikliğinin şu anda gerçekleşmekte ve yüzlerce insanın yaşamına mal olmakta olan etkilerini hatırlatıyor. Liderlerin bir iklim fonu oluşması, ormanlarımızın korunması ve hukuki bağlayıcılığı olacak adil bir anlaşmanın oluşturulabileceği bir sonraki COP için acilen harekete geçme şansları var.” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.