Gu Kailai İngiliz İşadamını Öldürdüğünü İtiraf Etti

Çin’de Siyasi Skandal Cinayet Haberi İle Büyüdü 

Devrik lider Bo Xilai ve eşi Gu Kailai (Epoch Times)

Çin devlet medyasının geçen Cuma yayınladığı habere göre, siyasi skandala karışan Çinli politikacı Bo Xilai’ın eşi Gu Kailai, çaresizlikten İngiliz iş ortağı Neil Heywood’u öldürdüğünü itiraf etti.  

Perşembe günkü basına kapalı ve sıkı güvenlik önleminin alındığı duruşmada, Gu Kailai, geçen Kasım ayında Heywood’u (41) zehirlediğini itiraf etti. İlk çıkan haberler Gu’nun İngiliz işadamını öldürdüğünü inkar etmemesi ile ilgiliydi. Ancak bu son çıkan haberlerde devlet medyası Gu’nun cinayete doğrudan karıştığını bildirdi.  

Çin Komünist Partisi (ÇKP) medya organı Xinhua’nın haberine göre “Suçumu soğukkanlılıkla kabul ediyorum; eşit ve adil bir yargı kararı bekliyorum” dediği  bildirildi.

Gu’nun yardımcısı ve esas öldüren kişi olduğu iddia edilen Zhang Xiaojun ise cinayette rolü olduğunu kabul etti. “Gerçekten yanlış yaptığımı biliyordum” dediği bildirildi.

Her ikisi de Heywood’u Çin’in batısında yer alan Çongçing şehrindeki bir otel odasında öldürmekten suçlanıyor. Yakın bir tarihte Epoch Times, İngiliz işadamanın Bo’nun ve Gu’nun organ cinayetine karıştığına dair bilgi sızdırması üzerine Gu tarafından öldürüldüğü bilgisine ulaşmıştı.

Gu’nun yargılanması ve neo-Maoist, Çongçing şehri eski ÇKP başkanı Bo Xilai’ın görevden kovulması rejim içerisinde derin ayrılıkların çıkmasına sebep olmuştur.

Bo’nun düşüş hikayesi, Çongçing eski emniyet müdürü Wang Lijun’un geçen Şubat ayında ABD konsolosluğuna sığınması ile başlamıştı. Başka bilgilerin yanı sıra, Wang, ABD yetkililerine Bo’nun son on yıldır Çin’de yasaklanan meditasyon sistemi Falun Gong uygulayıcılarına işkence yapılarak hastanelerde, hapishanelerde, akıl hastanelerinde ve diğer yerlerde canlı organlarının çalınması suçuna karıştığını itiraf etmişti.  

Wang Lijun ve Bo Xilai, ÇKP’nin Merkez Disiplin Denetleme Komisyonu tarafından sorgulanıyor ve şu an nerede oldukları bilinmiyor. Bo “Parti disiplinini bozmak” ve Çongçing belediye başkanı olarak görev yaptığı sürede adam kayırma, gücünü kötüye kullanma ve diğer suçlardan yargılanmakta. Raporlarda ayrıca, Bo’nun Parti üst yönetimine tırmanma gayretleri içinde ÇKP üst yöneticilerinin telefonlarını dinlediği bilgisi de yer almakta.

Gu’nun işlediği cinayet ve Bo’nun iddia edilen suçları, Çin’de son on yılın en büyük siyasi skandalı olarak görülmekte.

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.